Resim URL’ lerinde Değişiklik

Dün bir arkadaşa blog ile ilgili bir şey gösterecektim. İlgili sayfayı açtım bir de ne göreyim; eklediğim resimler gözükmüyor. Ne oldu yaw dedim kendi kendime bi araştıralım dedim. Sonra baktım aslında büyük bir mesele değilmiş. Küçük bir hata yapmışım en iyisi olayı biraz başından alayım.

Efendim ilk zamanlar bedava bir servis olan blogspot‘ta yazıyordum ancak alan adımdan pek memnun değildim. Daha sonra ücretsiz ve reklamsız hosting hizmeti sunan 000webhost servisini keşfettim ve hemen bir hesap alıp üzerine WordPress kurdum. Sonra kendime hayaletinyeri.net alan adını alarak domainimi bu ücretsiz hostuma yönlendirdim. İlk başta herşey güzel gidiyordu ancak aradan zaman geçince sayfamın yavaş açıldığını bazen de hiç açılmadığını gördüm. Bu durum doğal olarak canımı sıktı ve ben de artık iyisimi ücretli bir hosta geçeyim dedim. Geçerken adamların bir de kampanyası varmış bana bir de bedava domain verdiler. Böylece ben de hayaletinyeri.com alan adını da almış oldum

Neticede elimde biri ücretli bir hosta diğeri ise ücretsiz hosta yönlendirilmiş iki adet domain vardı. Bende sonu net ile biten domaini com ile bitene yönlendirdim. Şimdi siz hangi adresi yazarsanız yazın aynı sunucu ve siteye bağlanmış oluyorsunuz.

Peki bunların baştaki sorunla bir ilgisi var mı? Evet var. İlk zamanlar yazılara eklediğim resimlerin URL’ lerini www.hayaletinyeri.net/images/x.jpg şeklinde uzun olarak veriyordum ki böylelikle siteye direk gelmeyen ve RSS üzerinden ziyaret edenler de resimleri görebilsinler diye… Ancak daha sonra ücretsiz alandaki hesabımı kapatıp da tamamen ücretli alana yönlendiğimde sonu net ile biten uzun URL’ lere sahip resimlerim açılmıyordu ve ben bunu dün farkettim. Özellikle photoshop konusunda siteyi ziyarete gelenler bu derslerdeki resimleri göremediler. Bu durum için gerçekten özür dilerim. Ama yahu bir kişi de yorum yazmaz mı bu resimler görünmüyor diye hayret…

Bu hatayı farkeder farketmez tespit edebildiklerimin adreslerini images/x.jpg şeklinde düzelttim. Artık resim dosyalarım alan adımdan bağımsız yani bundan sonra sitenin adresi değişse bile resimlerin görüntülenmesinde bir sorun yaşanmayacak. Bunun tek dezavantajı Feedburner gibi harici servisler vasıtasıyla siteyi ziyaret edenlerin resimleri göremeyecek olmaları.

Yukarıda belirttiğim durumdan dolayı canı sıkılan arkadaşlar olduysa tekrar özür diliyorum ve daha iyi önerileri olanlar varsa onları da bekliyorum.


2 Comments

 • SerkaN

  05 Ağustos 2009

  Merhaba

  Siteniz oldukça güzel ve de faydalı.Sayenizde ConvertIco.com sitesinden haberdar oldum.Birkaç programdan da indirdim.Teşekkürler.Tebrik ederim.

 • HayalEt

  05 Ağustos 2009

  Ben de ilginize çok teşekkür ederim sağolun

Bir yanıt yazın