ADSL’in Veliahtı VDSL

Alt şirketi TTNET ile verdiği ADSL hizmetiyle milyonları yüksek hızlı, kesintisiz internetle tanıştıran Türk Telekom yeni yıla hızlı ve indirimli tarifelerle girmeye hazırlanıyor

Bilgisayar sahibi olmanın 10 yıl önce kişilere ve kurumlara sağladığı faydayla bugünkü arasında karşılaştırma yapmaya imkan yok. Bunun altında yatan en önemli ayrıntıysa internet. Cihazları ve insanları; kısaca dünyayı birbirine bağlayan internet aynı zamanda sanal ile gerçek hayat arasındaki çizgiyi de her geçen gün biraz daha inceltti.

Bugün yüz milyonlarca insan iletişimini, ticareti, bankacılık ve kamu hizmetlerini web hizmetleri üstünden yürütüyor. Üstelik bu rakam hiçbir zaman düşüşe geçmiş değil. Bilgisayarların ucuzlaması, erişim seçeneklerinin artması ve fiyatlarının düşmesi, kullanıcı sayısının artmasına; dolayısıyla daha çok fayda sağlanmasına yol açıyor. Özetle; bilgisayar kullanımı, internet kullanıcı sayısı ve erişim maliyeti gibi kriterlerin ülke endekslerinde belirleyici faktörler haline gelmesi tesadüf değil.

Halen hizmet vermekte olan en eski ulusal internet erişim sağlayıcısı Türk Telekom’un (TT) yılbaşında sunmaya hazırlandığı hizmetler bu süreçte 20 milyon internet kullanıcısına koşan Türkiye’de süreci hızlandıracak gibi görünüyor.

TTNET adlı şirketiyle internet erişimi sunan TT, ağustos ayında başlattığı kampanyasıyla Türk kullanıcılarını 4 Mbps hızıyla tanıştırmıştı. 2008 yılının başında hizmete girecek yeni erişim tipi VDSL2 ise hızı 30 Mbps’ye çıkarıyor. Kabaca 7 katlık bir üst limit artışı gibi görünen bu bağlantı seçeneği, bir örnekle tarif edince daha iyi anlaşılabilir:

30 Mbps bağlantıyla 700MB’lık bir dosyayı çekmek sadece 4 dakika sürüyor. En hızlı ADSL seçeneği olan 4 Mbit’te aynı dosyayı çekmek için 30 dakikaya ihtiyacınız var. Yılan hikâyesine dönen ve ihalesi iptal edilen 3G altyapısına sahip olsaydık (2 Mbps için) bu işlem yaklaşık 1 saat sürecekti.

Elbette hızın sunduğu şey sadece dosya indirmekten ibaret değil.

İnternetten yüksek tanımlı (HD) video ve TV yayınlarını izlemek, sesli ve görüntülü iletişim kurabilmek gibi birçok katma değerli hizmeti de bütün konforuyla parmaklarınızın ucuna getirecek.

TT bu altyapıyı öncelikle 100 bin kullanıcı için sunmayı planlıyor. Sene sonuna kadar 250 bin aboneye hizmet verecek altyapı tamamlanmış olacak. Yapı olarak fiber optik kabloları kullandığı için başvuracak abonelerin bulunduğu noktalardaki altyapı yeterliliği de belirleyici rol oynayacak. Bu yeni seçeneklerle birlikte şu anki erişim tarifeleri de ucuzlayacak.

Evlerde yepyeni bir dönemi başlatacak bu dönemde kurumsal hizmetler de daha cazip hale geliyor. Çok daha hızlı veri trafiğine ihtiyaç duyan kurumlar için sunulacak Metro Ethernet 1000 Mbps erişim sunuyor. Başka bir deyişle bu erişime sahip şirketler 700 MB dosyayı sadece 4 saniyede çekecek! Diğer seçenekler arasında ATM, TTVPN ve kiralık devre gibi tercihler mümkün.

RADİKAL


One Comments

  • Hamit KARAKAYA

    30 Haziran 2008

    Şimdilik fiyat avantajı olmadığından dolayı bundan son kullanıcıların fazlasıyla yararlanabileceğini düşünmüyorum. Ama isteyenler için yeni bir hız sınırı ve internet üzerinden oyun meraklıları için paha biçilmez bir durum. Özellikle ilk müşterilerinin internet kafeler olacağına hiç kuşkum yok. Knight bağımlısı halkımı iyice esir edecek bu hızzzzzzzzzzzz.

Bir yanıt yazın