Bilgi Güvenliğine Önem Verilmeli

Türkiye, bilişim alanında giderek artan bir ivme ile zirveye gidiyor. Her geçen gün artan yazılım şirketleri ve ortaya koydukları ürünleride bunların bir kanıtı…

Bu artış yanında bir takım riskleri de getiriyor. Sözünü etmeye çalıştığım durum artık veri hırsızlığının artabileceği… Teknolojiyi bu kadar hızlı öğrenen bir milletten daima bunu iyi yönde kullanacak bireylerin çıkmasını ummak fazla hayalperestlik olur.

Yukarıda bahsedilen durumun en belirgin örneği Çin’de yaşandı Çin dünyada bu yönüyle artık ilk sıralarda yer alıyor.

Geçenlerde web güvenliği ve filtreleme alanında dünyada önder kurumlardan biri olan websense CEO’su İstanbul’a gelerek bu konuyla ilgili bir kaç kelam etti. Bu tür durumların gelişen ekonomi ve teknolojilerde giderek arrtığını vurguladı… Ne yazık ki bu durum sadece büyük değil orta ölçekli kurumları da tehdit eder hale geliyor. Daha önce bu konuda sorun yaşamamış firmalar bu alanda yatırım yapmayı pek önemsemese de bir gün keşke dememek için ilgili alanlara yatırımın geciktirilmemesi gerekiyor.

Bazı firmalar bilgi güvenlikleri için bilgisayarlarında USB diskler ile bilgi taşınmasını önlemek için yeni sistemler bile kuruyorlar.

Bilgi güvenliğini sağlarken en çok dikkat edilmesi gerektiren nokta paranoyaklık ve ile gevşeklik arasındaki dengenin yakalanmasıdır


Bir yanıt yazın