Bir Mikrosoft Klasiği

Geçenlerde bir web sayfasının açılmasının explorer kullanırken yaklaşık 20 saniye; firefox kullanırken ise 5 saniye kadar sürdüğünü keşfettim. Bu durumun nedenini araştırınca bulduğum sonuç şu oldu: Explorer sahip olduğu kimlik avı filtre özelliği sayesinde buna neden oluyor. Peki bu her sitede neden olmuyor orasını bilemem…

Yukarıda sözü geçen web sitesinin adresi: https://www.nic.tr/  İsteyen deneyebilir. Firefox bizi explorer kadar yormadan ve yıpratmadan daha güvenli olmayı nasıl başarıyor merak ediyorum doğrusu. Emri altında bir sürü deneyimli yazılımcının bulunduğu microsoft, her yazılımının yeni sürümünü adeta bir mucizeymiş gibi lanse eder ama çoğunlukla sonuç biraz makyajlamadan öteye gidemez. Vadedilenlerin çoğu çeşitli gerekçelere dayandırılarak iptal edilir.

Ne yazıkki explorer 7 sürümü benim için böyle oldu. Arayüzü değişen program, firefox‘un işlevselliğine ne de hızına yetişebilmiş.

Microsoft’un şu aralar pek takip etmediğim bir projesi daha var… Dev marka windows işletim sistemleri için geniş çaplı bir güvenlik yazılımı çıkarmayı planlıyordu. Sıkı durun bu hizmet ücretli olacak yani biz microsoftun kendi hatasından dolayı windowsta bulunan güvenlik açıklarını kapatabilmek için tekrar microsofta para ödeyeceğiz.

Vista çıkmadan önce duyurulan yeni dosya sistemi WinFS daha sonra iptal edilerek ayrıca bir servis paketiyle yüklenebilecek diye duyurulmuştu.

Biz artık Microsoft’tan yazılımlarının yeni sürümünde gerçekten bir yenilik bekliyoruz.


Bir yanıt yazın