E-devlet Hizmetlerine Yenileri Ekleniyor

İnternet üzerinden verilebilen kamu hizmetlerine aralık ayından itibaren yenileri eklenecek. 

E-devlet kapısı 2008-2009 eylem planına göre, Aralık ayında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 6 hizmeti internet üzerinden verilebilecek. Ocak ayında ise Milli Savunma Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü, şubat ayında Adalet Bakanlığı bazı hizmetleri internet üzerinden vermeye başlayacak. Böylece kamu hizmetlerinin tek bir nokta üzerinden verilmesini öngören e-devlet kapısı da güçlendirilmiş olacak. 2009 yılının ilk çeyreğine kadar 23 eylem hayata geçmiş olacak. 

E-devlet İcra Kurulu’nun 7 Ekim tarihinde yapılan son toplantısında, 2008-2009 yılları e-devlet kapısı eylem planı ele alındı. Türksat Uydu Haberleşme ve Kablo TV AŞ’nin yönetimindeki e-devlet kapısına aralık ayında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın şikayet sonucu, şikayet numarası, tüketici hakem heyeti, tüketici dernekleri sorgulama hizmetleri entegre edilecek. Reklam şikayetleri başvurusu da e-devlet kapısı üzerinden internet kullanılarak yapılabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı ise, bakanlık tarafından gerçekleştirilen protokol sınavları sonuç sorgulamasının internet üzerinden yapılabilmesi için Aralık ayında hazır hale gelecek. 

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı gelecek yılın başından itibaren garanti belgesi, satış sonrası hizmetler, yeterlik belgesi, kapıdan satış yetki belgesi, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu sorgu işlemlerinin entegrasyonunu sağlayarak vatandaşa internetten hizmet verecek. Milli Savunma Bakanlığı, Ocak 2009 tarihinden itibaren askere alma bilgi sistemi (e-askerlik) kapsamında, T.C. kimlik numarası ve adres bilgilerinin teyidi ve güncellenmesinin internet üzerinden yapılmasını sağlayacak. Bakanlık, Şubat 2009 tarihinden itibaren ise celp dönemi tercihi yapılması, e-askerlik kapsamında sınıflandırmaya esas bilgi formunun doldurulması gibi işlemleri de e-devlet kapısının çatısı altında yaptıracak. Milli Savunma Bakalığı Mart 2009 tarihinden itibaren de e-seferberlik kapsamında lojistik sefer görev emir işlemleri, yedeklik yoklaması işlemlerinin internet üzerinden yapılmasını sağlayacak. 

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, Şubat 2009 tarihinden itibaren memur maaş bordrolarının içerik bilgilerine internet üzerinden erişilmesini sağlayacak. E-vergi Levha uygulaması da Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Ocak 2009’da devreye sokulacak. E-pasaport müracaat, tanzim ve kontrol sistemi ise 2009 yılının ilk çeyreğinde tamamlanmış olacak. Böylece gelecek yılın ilk döneminde 23 ayrı hizmet vatandaşa internet üzerinden verilebilecek.

Kaynak: Teknoport


Bir yanıt yazın