Google’dan Facebook’a Dişli Rakip

Bu haber www.cnnturk.com sayfasından alınmıştır

Google, Facebook’a rakip olmaya hazırlanıyor. Pastanın büyük dilimini Facebook’a kaptıran şirket, “Google +” hizmeti ile yeni bir sosyal paylaşım ağı kuruyor. Üstelik de birçok kişinin istediği bir özellikle…

Google’ın yeni hizmeti “Google+” şimdilik test aşamasında, bu nedenle sınırlı sayıda kullanıcısı var. Google’ın sosyal medyada yükselmeyi hedefleyen paylaşım ağı “Circles” adını taşıyor. En büyük özelliği, diğer sosyal paylaşım ağlarından en önemli farkı, kullanıcılarına istedikleri gibi gruplar oluşturmasına olanak tanıması ve paylaşımların bu gruplarla sınırlandırabilme seçeneğine sahip olması.

Herkes herşeyi görmeyecek

“İnsanların çeşitli şekillerde iletişime geçmek istediklerini düşünüyoruz” diyen Google yöneticilerinden Vic Gundotra, diğer birçok sosyal paylaşım sitesinde, kullanıcıların paylaşımlarında bazen zorlandıklarına dikkat çekti. Gundotra, Circles’da paylaşımların kimler tarafından görülebileceğine, kullanıcıların karar verebileceğini vurguladı.

Yani, sadece ailenizi ilgilendiren bir paylaşımı, iş arkadaşlarınız görmeyecek ya da durum bildirimlerinizde aşkınızı ilan ederken nadir görüştüğünüz, ancak arkadaş listenizde yer alan kişiler bu özel iletinizi okumamış olacak. Nitekim farklı sosyal paylaşım sitelerinde iletiler, tüm arkadaş listesi tarafından takip edilebiliyor.

Google+ hizmeti ayrıca “Hangout” adını taşıyan videolu sohbet olanağı da sağlıyor. Bu uygulama ile 10 kişilik bir grup eşzamanlı olarak birbiri ile görüntülü olarak sohbet edebilecek. Ama elbette hızlı bir internet bağlantısına sahiplerse. Buna bir de “Huddle” adlı bir grup bildirim fonksiyonu ekleniyor. Circles, ayrıca ağ içinde gelişmiş bir arama motoruna da sahip olacak.

Pek başarı getirmeyen Google Buzz ve Google Wave’den sonra şirket, Google+ ile sosyal paylaşım ağları arasında yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor.

Kaliforniya merkezli şirket için proje çok önemli. Zira geçtiğimiz aralık ayında online araştırma şirketi Experian’ın açıkladığı veriler, Google yönetiminde endişe yaratmıştı. Veriler, 2010 yılında Facebook’un ABD’nin en sevilen internet sayfaları sıralamasında Google’a fark attığını ortaya çıkardı. Facebook, internette yapılan aramaların toplamında yüzde 8,9’luk bir oranla liste başı olurken, Google için ise bu oran yüzde 7,2’de kaldı.

Dişli rakip Facebook

Facebook’un dünya genelinde şu anda 600 milyon kullanıcısı bulunuyor ve üyeleri sitede uzun zaman geçiriyor. International Herald Tribune gazetesinde yer alan bilgilere göre, geçen mayıs ayı içinde Facebook’u kullanma süresi üye başına ortalama 231 dakikayı buldu. Kullanıcı sayısı bakımından Facebook şirketler için de cazip bir reklam ve tanıtım aracı haline geldi. Şirket borsada da değer kazandı. Mark Zuckerberg’in kurduğu şirketin borsadaki değerinin 100 milyar dolara çıktığı konuşuluyor. Bu, Deutsche Bank, Deutsche Post ve Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın toplam borsa değerinden bile daha fazla.

Google, tüm bu gelişmeler karşısında pazardaki yerini sağlamlaştırmaya çalışırken, elbette şirketin yönetici kadrosunda değişim rüzgarlarının esmesi de kaçınılmaz oldu. Şirketin Genel Müdürü Eric Schmitt, şirketin kurucularından Larry Page tarafından görevinden alındı. Page, sosyal paylaşım ağı Google+’yı şirketin öncelikli işi haline getirdi. Google, yeni hizmeti Google+ ile yarışa hazır. Ancak erişimin ne zaman başlayacağı henüz netlik kazanmadı.

Kaynak: CNN TÜRK


Bir yanıt yazın