GTA IV Çıktı Ama…

Uzun bir bayram tatili geride kaldı. Öncelikle hepinizin geçmiş kurban bayramının mübarek olmasını diliyorum. Neredeyse bir yıllık izine denk gelen bu tatil sonrasında belkide pek çok insan işe alışmakta zorlanacak ama hep tatil de olmaz değil mi?

Tatil boyunca bir yere gitmedim ve evde kaldım. Böylece uzun zamandır yapmadığım bir şey için bol bol vaktim olacaktı. Oyun oynamak. Hele ki uzun zamandır beklediğim oyunların çıkış tarihlerinin bugünlere yakın olması sabrımı daha da çok zorluyordu.

Neyse sonunda beklenen tatil geldiğinde önce uzun zamandır bekleyen Crysis Warhead’ı bitirdim. Sonra geçen sene beni hayal kırıklığına uğratan Need For Speed’in yeni oyunu Undercover’ı denedim. Bu sene geçen seneye göre daha iyi olmuş ama yine de eski NFS serilerinin kalitesinden biraz uzak kalmış diyebilirim. Özellikle Codemasters’ın Race Driver GRID adlı oyunundan sonra mükemmel grafiklere ve gerçekçi oynanışa alıştıktan sonra NFS’den daha fazlasını beklerdim doğrusu.

Aslında pek çok oyun artık bende eskisi kadar bir heyecan uyandıramıyor acaba oyunlar mı kötüleşti yoksa ben mi büyüdüm. Belki de yaş ilerledikçe insanın hayal dünyasımı daralıyor?

Artık kafama göre bir oyun yok galiba derken bir de baktım GTA 4 çıkmış. Hemen ilk izlenimleri okumak için forumlara baktım. Rockstar firması oyunun korsan oynanmaması için 200.000$ fazladan harcadıklarını söylemiş ama 24 saat içinde bu çok güvendikleri koruma da kırıldı. Neyse asıl sorun, firma haklı olarak oyunlarını korumak isterken neredeyse kullanıcılara işkence edercesine önlemlere başvurmuş. SecureRom adlı güvenlik koruması kullanılmış. Bu koruma, DVD o an, sürücüye takılımı yoksa kaçak mı oynanıyor diye sürekli kontrol etmek istiyor. Orjinallik kontrolü için sürekli trigger yani tetikleyiciler kullanılıyor. Bu da performansı son derece olumsuz etkiliyor. Bir de oyun ilk açılışta sadece bir kereye mahsus etkinleştirme işlemini gerçekleştirmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor.

Yukarıda söz ettiğim gibi oyunun güvenlik önlemleri performansı son derece olumsuz etkiliyor. Oyun maalesef tam bir sistem canavarı… Oyunu crack’leyip oynarsanız performans bir miktar da olsa artıyor ama o zaman da oyuna multiplayer bir özellik katan Rockstar Social Club ayrıcalıklarından faydalanamıyorsunuz. Okuduğum kadarı ile bazı orjinal oyun sahipleri daha fazla performans için orjinal oyunlarını crack’lemek zorunda kalmışlar. Gerçi Rockstar bunun için bu hafta içi bir yama yayınlayacağını söyledi. Bakalım hadi hayırlısı. Bir de büyük ihtimalle bu yazı yazılırken NVIDIA ve ATI yeni sürücülerini yayınlamış olacaklardır.

Sonuçta burada korsan kullananlar değil orjinal oyun sahipleri cezalandırılmış oldu. Olmadı GTA, olmadı Rockstar.


Bir yanıt yazın