İlk Milli “Hava Savunma Radarı”

Aselsan’ın ürettiği Türkiye’nin ilk özgün hava savunma radarı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na törenle teslim edildi. 

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Aselsan tesislerinde, Türkiye’nin ilk özgün hava savunma radarı teslimat törenine katıldı. 

Bakan Vecdi Gönül, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, bundan önceki radar tedariklerini yurt dışından karşılamak zorunda kaldığını ve bunun da büyük ekonomik maliyetlere sebep olduğunu hatırlattı. 

Gönül, “Türk savunma sanayinin amiral gemisi” olarak nitelendirdiği Aselsan tarafından üretilen bu ilk özgün radarın, Türkiye ekonomisine tasarruf sağladığı kadar, Türk sanayine aynı zamanda sınıf atlattıracağını söyledi. 

Türk savunma Sanayinin oldukça geliştiğini ve bu nedenle kendisinden uluslararası bir performans beklendiğini kaydeden Gönül, Aselsan’ın da bu çerçevede, Türk Savunma Sanayine örnek olacak bir noktada olduğunu kaydetti. 

Aselsan’ın, ileri bir teknolojiyle çalıştığını vurgulayan Gönül, milli imkanlarla üretilen bu ilk özgün radarın, yurt dışına satışının da gerçekleşmesini temenni ettiğini söyledi. 

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Korgeneral Mehmet Çavdaroğlu da, Türkiye’nin ilk milli ve özgün hava savunma radarı nın teslimatı dolayısıyla mutlu ve gururlu olduklarını söyledi. 

Aselsan’ın, Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme ihtiyacını karşılamak amacıyla 33 yıl önce kurulduğunu, bu hedefe yıllar önce ulaştığını ve bunun çok ötesine geçtiğini anlatan Çavdaroğlu, “Aselsan, bugün ordumuzun savunma elektroniği alanındaki tüm ihtiyaçlarını gelişmiş teknoloji ürünü cihaz ve sistemlerle karşılamak için çalışmaktadır. Aselsan bu kapsamda, radar faaliyet sahasındaki çalışmalarını, Türkiye’nin radar teknoloji merkezi olarak sürdürmektedir” diye konuştu. 

Nerede kullanılacak? 

Çavdaroğlu, teslimatı yapılan “Aselsan Hava Savunma Radarı”nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın Hava Savunma Erken İkaz Komuta Kontrol Sisteminde (HERİKKS) ana arama radarı olarak kullanılmak üzere Milli Savunma Bakanlığı ile Aselsan arasında imzalanan sözleşme kapsamında özgün olarak geliştirildiğini vurguladı. 

Hava savunma radarının “dünyadaki yüksek yetenekli modern radarlarla rekabet edebilecek yeteneğe sahip olduğunu” belirten Çavdaroğlu, bu radarın 4 yıl gibi kısa sayılabilecek bir sürede tamamlandığına dikkati çekti. 

Çavdaroğlu, radarın uzun süren kapsamlı laboratuvar ve sahra testlerinden sonra 25 Aralık 2008 tarihinde, Türkiye’nin ilk özgün hava savunma radarı olarak Silahlı Kuvvetlerin kullanımına alındığını kaydetti. 

Teknoloji sıçraması 

Hava savunma radarı geliştirme faaliyetleri sonucunda, radar sahasında çok önemli bir teknoloji sıçraması sağlandığını ifade eden Çavdaroğlu, şunları söyledi: 

“Bu çalışmalar sonucunda, her türlü menzil ve fonksiyonda kara, deniz ve hava radarının milli olarak geliştirilmesinde ihtiyaç duyulan bilgi birikimi ve alt yapı ülkemize kazandırılmıştır. Bu alt yapı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava savunma füze sistemleri, hava savunma top sistemleri, harp gemileri, sahil gözetleme sistemleri gibi bir çok projede ihtiyaç duyduğu arama ve takip radarlarının Aselsan tarafından geliştirilmesine imkan sağlayacaktır.” 

Aselsan Hava Savunma Radarının, faz dizili anten, gelişmiş donanım ve sinyal işleme alt yapısı ile helikopter, uçak, insansız hava aracı, füze gibi her türlü hava hedefinin üç boyutta arama tespit ve takip fonksiyonlarını başarıyla yerine getirdiğini bildiren Çavdaroğlu, söz konusu radarın geliştirilmesinde ODTÜ, Ankara Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesinin önemli katkılar yaptığını ifade etti.

Özellikleri 

Çavdaroğlu, Aselsan Hava Savunma Radarı’nın “çok fazla hava hedefini aynı anda izleme, ani manevralar yapmaları halinde dahi hedefleri kesintisiz takip etme, dost tanıma özelliğiyle hedefi teşhis etme, hedefleri otomatik sınıflandırma, hedef bilgilerini komuta kontrol sistemine aktarma” gibi gelişmiş yeteneklere sahip olduğunu belirtti 

Hava savunma radarının, Aselsan tarafından geliştirilerek ordunun hizmetine verilmiş olan HERİKKS sistemi ve Kaideye Monteli Stinger sistemleri ile birlikte Aselsan’ın özgün hava savunma sistemleri geliştirme konusundaki yetkinliğini daha da pekiştirdiğini söyleyen Çavdarolu, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Aselsan’a olan güveniyle pek çok büyük porje daha başarıyla gerçekleştirilecektir” dedi. 

Törende, Aselsan REHİS Grup Başkanı Ergun Bora da Aselsan’ın radar faaliyetleri ve proje hakkında bazı bilgiler verdi. 

Özellikle üs, liman, endüstri merkezleri gibi kritik bölgelerin hava savunmasında kullanılabilecek olan radarın, 40 kilometre arama menziline, 10 kilometre irtifa kapsamasına sahip olduğunu, takipte 30 kilometreye çıktığını anlattı. 

Bora, milli algoritma ve yazılımlara sahip olan hava savunma radarını tamamlayarak “hayallerine ulaştıklarını” ancak sırada yeni hedefler olduğunu kaydetti. 

Bora, Aselsan’ın bundan sonraki hedefleri arasında, “2009 SERDAR Sahil Gözetleme Radarı, 2011 TİHA SAR, 2011 Gemi Arama Atış Kontrol Radarı, 2012 Hava Savunma Sistemleri Arama ve Atış Kontrol Radarı, 2014 Uydu SAR, 2016 Çok Fonksiyonlu Faz Dizili Radar” projeleri bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: CNN TURK


Bir yanıt yazın