İnternetin fikir babası: YouTube’u yasaklamayın

14 Mayıs 2008 – SuperCOM Telekomünikasyon Fuarı’nda konuşmacı olacak Türkiye’ye gelen internetin fikir babası Profesör Leonard Kleinrock NTV’ye internet macerasını anlattı ve Türk yetkililere mesaj verdi: “YouTube’u kapatmayın, bırakın insanlar kendileri değerlendirsin.”

Prof. Leonard Kleinrock daha 6 yaşındayken kendi radyosunu yaptı. 29 Kasım 1969 yılında da Kleinrock sayesinde İnternet ilk kelimelerini konuştu. “packet-switching” teknolojisini icat eden ve bilgi dolaşımını mümkün kılan sistem üzerinde önemli çalışmaları bulunan Kleinrock, SuperCOM Telekomünikasyon Fuarı’nın özel konuğu olarak Türkiye’ye geldi. NTV’ye internet macerasını anlatan Kleinrock “Milyarlarca insana ulaşacağını hiç düşünmemiştim” dedi.
 
Prof. Kleinrock şöyle devam etti: “6 yaşındayken kristal radyonun nasıl yapıldığıyla ilgili bir makale okudum. Çok paramız olmadığından dolayı babamın eski usturasını ve bir kurşun kalem aldım. Boş tuvalet kağıdı rulosunun çevresine bir tel sardım, bu tel iletken olarak görev yaptı. Evimizin sokağında bir şeker dükkanı vardı. Oradan da bir telefon ahizesi çaldım. Pil ve elektrik kullanmadan radyo istasyonundan müzik dinleyebilmeyi başardım. Hayatımı değiştiren an işte buydu.”
 
İNTERNET FİKRİNİ İLK BAŞTA ÇILGINCA BULDUM
 
“Bir gün bilgisayarların sadece teknisyenlerle değil birbirleriyle de konuşacaklarını biliyordum. Telefon yetersiz kalıyordu, bu yüzden yeni bir teknoloji yaratmak gerektiğini fark ettim. İlk başlarda bana kimse inanmadı. Özellikle de telefon şirketleri, çünkü onlar gelirlerini sesten sağlıyor. Bugün ise sesler bilgisayarlar aracılığıyla gönderilebiliyor. Ben sistemi kurarken sosyal boyutunu hiç düşünmemiştim. Bir gün milyarlarca insana ulaşacağını tahmin bile etmemiştim.”
 
BİLİŞİM SUÇLARI BENİ ÇOK RAHATSIZ EDİYOR
 
“Pornografi ve kimlik hırsızlığı… Beni en çok rahatsız eden kimliği kolay belirlenemeyen kişilerin interneti kötü amaçla kullanması… 20 yıl önce hiçbir sorun yaşanmıyordu. İnternet tüm dünyaya yayıldıktan sonra kim oldukları kolay kolay tespit edilemeyen ayrı bir topluluk oluştu. Eskiden sadece hacker’lar vardı, şimdi durum çok daha ciddi.”
 
TÜRKİYE’DE YOUTUBE’UN KAPATILMASI SAÇMA
 
“İnternet sitelerini kapatmak kesinlikle çok yanlış. Çünkü ne kadar kapatırsanız, o kadar dikkat çeker. Zaten bu sitelere girmenin birçok yolu var. Kapatanlara sesleniyorum: Bırakın eğitimi ve zekası olan insanlar, durumu kendileri değerlendirsin.”
 
PACKET SWITCHING NE ANLAMA GELİYOR?
 
“Bu sorunun cevabını şöyle özetleyebilirim: Packet switching internet üzerindeki bir data taşıma metodu. Bu iletim yönteminde, kanal üzerinde gönderilecek olan bilgiler paketlere konularak iletiliyor. Bu sisteme paket anahtarlama diyoruz. Paket anahtarlamada veriler parçalara ayrılıyor ve bu parçalar da verinin nereden geldiği ve nereye gitmekte olduğu bilgiler yer alıyor. Aynı hat üzerinden değişik adreslere giden veriler taşınabiliyor. Verinin paketler halinde yollanmasının bir avantajı ise herhangi bir şekilde hattın bir veya birden fazla kullanıcıya tahsis edilmemesidir. Yani hat kullanıcı tarafından kullanılmadığı zamanlarda başka kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir.”
 
Sena Kiper
NTV MSNBC
İstanbul

Bir yanıt yazın