Telekom IPTV ihalesi SeaChange’in

14 Mayıs 2008 – TV, bilgisayar, DVD/VOD ve telefonu tek bir platformda birleştiren IPTV altyapı ihalesi sonuçlandı.

Türk Telekom IPTV ihalesini Amerikan SeaChange International Inc. firması liderliğindeki iş ortaklığı kazandı. 2008 yılı sonunda hizmete sunulması planlanan IPTV ürününün önemli bir parçası Türk mühendisler tarafından gerçekleştirilecek.
 
Türk Telekom’dan yapılan yazılı açıklamada, TV, bilgisayar, DVD/VOD ve telefonu tek bir platformda birleştiren IPTV altyapısı için Türk Telekom tarafından açılan projenin ihalesinin sonuçlandığı ve ihaleyi SeaChange International Inc. firması liderliğindeki iş ortaklığının kazandığı, SeaChange’nin söz konusu IPTV platformunu orta vadede bir Türk Telekom şirketi olan Argela ile geliştireceği kaydedildi. 
 
Argela’nın projede önemli bir rol üstlendiği belirtilen açıklamada, bu çalışmada SeaChange firmasının alt yüklenicisi olarak görev yapacak Argela’nın, SeaChange ile geliştirmekte olduğu yeni nesil “middleware platformu” ile projenin hayata geçilmesinde önemli rol oynayacağı vurgulandı. 
 
2008 yılı sonunda hizmete sunulması planlanan IPTV ürününün önemli bir parçasının Türk mühendisler tarafından gerçekleştirileceğine işaret edilen açıklamada, Argela’nın bu projede sorumlu olacağı “middleware platformu”nun, IPTV abonelerinin TV yayınlarını internet üzerinden izleyecekleri, istedikleri filmleri kiralayabilecekleri, oyun, bankacılık, video konferans gibi interaktif işlemler ve daha birçok uygulamaları kullanabilecekleri ortamı sağlayacağı, SeaChange’nin ise geliştirilecek bu middleware’nin entegrasyonundan sorumlu olacağı bildirildi. 
 
Argela ve SeaChange’nin, Türk Telekom IPTV projesi ile başlayan birlikteliklerini daha kapsamlı ve uzun vadeli bir ortak girişim anlaşması ile genişlettikleri belirtilen açıklamada, her iki firmanın deneyim ve pazarlarını uluslararası platformda paylaşacak güç birliğini oluşturdukları, bu çerçevede Türk Telekom için kurulacak IPTV platformunun dünya pazarına açılmasının hedeflendiği aktarıldı. 
 
İlk aşamada 1 milyon müşteri kapasitesi ile kurulacak altyapının talebe bağlı olarak genişlemeye müsait olacağı kaydedilen açıklamada, kurulacak IPTV altyapısının TV Yayını, isteğe bağlı içerik yayını, kişisel içerik kaydı, canlı yayını durdurma, gecikmeli yayın izleme, izle ve öde gibi hizmetlerin yanı sıra internet, oyun, sohbet, anında mesajlaşma, SMS, e-posta, çevrim içi oylama gibi interaktif servisler, görüntülü iletişim, içerik barındırma, reklam ekleme, kişiselleştirilmiş reklam ve ebeveyn kontrolü hizmetlerini vermeye uygun şekilde oluşturulacağı belirtildi.
Kaynak: DÜNYA

Bir yanıt yazın