iPhone Sorunsalı

Kendine ait değişik standartları olan ve genelde kendi ürünlerini kendi istediği şekilde kullanılması için çeşitli önlemler arayan Apple iphone konusunda da bu taktiği devam ettirmeye çalışsa da bu konuda istediği sonuca ulaşamadı.

Her ülkede sadece tek bir GSM operatörü ile anlaşan Apple’ın bu mantığıyla Ocak gibi ülkemize gelmesi beklenen iphone sadece bir operatörle birlikte kullanılabilecek(ti)

ABD ‘de yaşayan 17 yaşındaki George Hotz iPhone’un yazılımına müdehale ederek bu alışılmadık SIM kiliti olayına bir son verdi. Bu şekilde 2 adet telefonu hackleyen geç birini kendi kullanırken diğerini de eBay sitesinde satışa çıkardı. Şu sıralarda Apple firmasının kendisine dava açmaya hazırlandığı genç telefonun ROM’una müdehale ettiğini ve bu nedenle çıkarılacak küçük firmware ya da patchlerin işe yaramayacağını söyledi. Eğer durum gerçekten böyle olduğu takdirde Apple’ı çok zor günler bekliyor çünkü planları büyük ölçüde suya düşmüş oluyor. Bu durumda iPhone’ u yeni baştan tasarlamak gerekebilir Yakında iPhone2 diye bir lansmanla karşılaşırsak şaşırmayalım.


Bir yanıt yazın