iPhone’da Emülasyon Keyfi

Geçenlerde bildiğiniz gibi iPhone’un sim kiliti kırılmıştı. Fakat iş henüz bitmemiş galiba… Öyle sanılıyor ki yazılımcıların boş durmaya hiç niyetleri yok… İphone tamamen dışa kapalı olarak hazırlanmıştı. Bu durum cihaza dışarıdan harici bir uygulama eklemeyi olanaksız hale getiriyordu…

Bir kaç arkadaş bu durumdan rahatsız olmuş olacak herhalde; çünkü uğraşıp cihazın yazılımına müdehale etmeyi başarmışlar. Sonuçta arkadaşların hazırladıkları emülatör sayesinde iPhone üzerinde NES oyunları oynanabiliyor. Cihazın ekranının yüksekliğinin fazla olması sayesinde klasik NES gamepad’i sanal olarak alt kısıma yerleştirilmiş. Oyunları oynamak için bu sanal gamepad üzerinde bulunan tuşlara dokunmak yeterli evet oyunları dokunmatik olarak oynuyorsunuz. Hız konusunda da bir sıkıntı yaşamayan emülatörün tek sorunun ses konusunda ancak ekip kısa süre içinde bu durumun üstesinden gelebileceklerini belirtiyor.

Ülkemize resmi olarak Ocak ayında geleceği açıklanan iPhone’da NES oyunlarının nasıl olduğunu görebilmek için biraz daha beklemek gerekecek.


Bir yanıt yazın