Liderler İçin En İyi Şirketler Araştırması

“Liderler İçin En İyi Şirketler” araştırmasına bu yıl teknoloji şirketleri damgasını vurdu. Yenilikçi ürünleriyle tanınan 3M en iyi şirket seçilirken, IBM, Nokia, Oracle ve Intel gibi dünya devleri ilk defa sıralamaya girdi.

Global danışmanlık şirketi Hay Group tarafından yapılan araştırma, liderler için dünyanın en iyi şirketlerini belirledi. Tüm dünyadan farklı ölçekte bin 140 şirketin katıldığı araştırmada liderler için en fazla yatırımı yapan 20 şirket ve bu şirketlerin liderliğe ilişkin yaklaşım ve uygulamaları değerlendirildi. Şirketler ve yöneticilerine, ekonomik krizin neden olduğu zorlukların nasıl aşılacağına dair başarılı olacak birkaç uygulamayı da içinde barındıran araştırmanın sonuçlarına göre ileri teknoloji uygulayan şirketler en iyi sıralamasında üst sıralara yerleşti. Procter&Gamble, General Electric, HP ve IBM gibi dünya devlerinin yer aldığı sıralamanın zirvesinde ise yenilikçi ürünleriyle tanınan post-it markasının yaratıcısı 3M şirketi yer alıyor. Geçen yıl gerçekleştirilen aynı araştırmada 15’inci sırada yer alan şirket, bu yıl “Liderler için En İyi Şirketler” araştırmasında birinci sırada yer alıyor. Bir önceki yılın birincisi General Electric üçüncülüğe gerilerken, Coca-Cola dördüncü, HSBC beşinci, Nokia 11’inci ve McDonald’s 15’nci sırada yer aldı. En iyi 20 şirket araştırmasının son sırasında ise teknoloji devi Intel yer aldı. Araştırmaya göre dünyanın en iyi 20 şirketi kriz döneminde dahi liderlere yapılan yatırımlara ara vermeden devam ediyor.

Bu durumu Hay Group Türkiye Genel Müdürü Ayşın Argüden “Bu yıl araştırmaya katlan şirketlerin tüm çalışanlar için bir gelişim programı uygulamak yerine daha çok liderlere odaklandığını, liderlik yeteneklerinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için daha çok yatırım yaptıklarını görüyoruz” diyerek yorumluyor. Liderler için en iyi şirketlerin aynı zamanda liderlik gelişimi için ciddi yatırımlar yapanlar olduğuna da dikkat çeken Genel Müdür, özel projeler için yapılan görevlendirmelerin ve İnternet odaklı gelişim programlarının, liderler için yapılan yatırımları kapsadığını dile getirdi.

Araştırma sonuçlarına göre liderler için en iyi 20 şirket, liderlik gelişimine öncelik tanıyor. En iyi 20 şirketin yüzde 70’inin çalışanlarını liderlik rollerine hazırlamak ve değerlendirmek için ayrı bir süreci bulunuyor. Tüm şirketler bazında bakıldığında ise bu özellik yüzde 37’lere kadar geriliyor. Liderler için en iyi 20 şirketin yüzde 65’inde yetenek yönetimi açık bir stratejiyle belirlenirken, her iki şirketten biri liderlik gelişimini hızlandıran programlar uyguluyor.

Sorumluluk yöneticilerde

Araştırmaya katılan en iyi 20 şirketin yöneticilerinin yüzde 83’ü “Organizasyonların liderlerde en değer verdiği özellik nedir?” sorusuna “Uygulama, sonuç odaklılık ve stratejileri başarılı bir şekilde hayata geçirme” olarak yanıt verdi. Araştırma sonuçlarına göre insanlar, standart belirleyen, baskıcı ve dostane ilişkiler sürdüren liderler yerine, demokratik bir yönetim şekli benimseyen liderlerle çalışmayı tercih ediyor. Kriz döneminde ise daha net hedefler ve daha çok iletişim istiyor araştırmaya katılan yöneticilerin beklentileri arasında. Liderlerin en önde ve daha görünür olmaları, tercih edilen bir başka özellik olarak ortaya çıkıyor. İlk yirmi şirketin yüzde 65’i kararlardan üst düzey yöneticileri sorumlu tutarken diğer şirketlerin yalnızca yüzde 36’sı bunu yapıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 62’si matris organizasyon yapısının giderek daha fazla kullanıldığına dikkat çekiyor. Argüden, alışılagelmiş yukarıdan aşağı yetki zincirinin yerini yeni, cesur ve yatay yapılanmış birimlerin ve yönetim ekiplerinin etkin olduğu bir karar alma sürecine bıraktığını ifade ediyor.

İşte liderler için en beğenilen şirketler 2008 araştırmasının sonuçları:

1.  3M Company (15) 11.  Nokia

2.  Procter & Gamble (2) 12.  Accenture Ltd.

3.  General Electric (1) 13.  FedEx

4.  Coca-Cola (5) 14.  Infosys Technologies Ltd.

5.  HSBC Holdings (14) 15.  McDonald’s Corporation (18)

6.  ABB 16.  Caterpillar

7.  Southwest Airlines 17.  American Express

8.  IBM 18.  Cisco Systems

9.  Hewlett-Packard (10) 19.  Oracle

10.  PepsiCo (7) 20.  Intel Corporation

* Parantez içindeki rakamlar bir önceki yıla dair sıralamadaki yerlerini göstermektedir.

Kaynak: veteknoloji.com


Bir yanıt yazın