Mail Savaşları

Çok değil daha bir kaç yıl öncesine kadar bir kaç megabyte sunan mailler kullanır ve bu durumdan çok da fazla şikayetçi olmazdık.

Fakat google bir gün gmail ile bir devrim yaptu mail kapasitesini 1 GB sınırına taşıdı. Ardından bu sınırı da artırmaya devam etti çok yakın bir gelecekte gmail 3 GB kotaya sahip olacak.

Google bunları yaparken diğerleri boş durmadı. Hotmail ve Yahoo gibi büyük markalar da kapasitelerini yükselttiler. Bunların yanında her firma farklı taktiklerle müşteri çekmeye çalışıyor. Örneğin Yahoo çok kısa bir zaman sonra mailleri ücretrsiz olarak cep telefonuna SMS olarak gönderme servisini başlatacak. Böyle siz klavyeden yazdıklarınızı karşı tarafın inbox’ı yanında telefonuna da gönderebileceksiniz. Google’ın zaten yapmadığı çok az şey var dersek abartmış olmayız herhalde bütün mailler gibi Google da Ajax’ın nimetlerinden yararlanıyor. Bir çok hizmetini gmail hesabına bağlayan google sayesinde ister dünyayı seyredip istersek de ofis yazılımına gerek kalmadan bütün işlerimizi web üzerinden halledebiliyoruz.

Ama sıkı durun asıl bomba haber geliyor genelde hep geriden gelmekle eleştirilen Hotmail aldığı bir kararla beni şaşırttı. Yakında kapasitesini 5 GB olarak sunacağını duyurdu. Darısı diğer servislerin başına…

Yüksek kapasiteler ve Ajax bize bir kaç yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz kolaylıklar yaşatıyorlar. Bizde dört gözle acaba bundan sonrası ne olur diye merak etmekten kendimizi alamıyoruz.


Bir yanıt yazın