Safari Avlanıyor mu?

Eski ihtişamlı günlerine iPod sayesinde yeniden kavuşan apple, bu başarısını devam ettirebilmek için sürekli hamlelerine yenilerini ekliyor. Daha çok kullanıcıya hitap edebilmek ve pazar payını genişletebilmek için ilk önce radikal bir değişikliğe giderek intel tabanlı işlemcilrele yola devam etme kararı aldı. Daha sonra boot camp yazılımıylan kendi makinelerinde windows’un çalışmasını sağladı. Arık isteyen PC’lerde MAC OS; isteyen de Mac’lerinde Windows çalıştırabiliyor.

Apple bu girişimlerinin sonuçlarından memnun olmalı ki kendi web tarayıcısı olan Safari‘yi geçen ayPC kullanıcılarının hizmetine sundu. Lansmanda çok iddialı konuşan Apple, Safari’nin inanılmaz derecede güvenli olduğunu söyledi ancak PC ortamında 11 saat geçiren Safari’nin bir sürü güvenlik a.ığı bulundu. Safari iki ayrı platformda aynı başarıyı gösteremedi. Burada sorunun Safari’de olmadığını das belirtmek isterim. Sorun PC’nin Mac’e göre çok daha geniş bir kullanıcı yelpazesine sahip olmasıdır. Daha çok kullanıcının bulunduğu bir ortam tabi ki hacker’ların yönelmeyi ilk tercih edecekleri alandır. Yani Mac’in güvenilirliği daha az saldırıya uğruyor olmasından kaynaklanıyor.

O zaman akla LINUX işletim sistemi de PC ortamında bulunmasına rağmen neden windos’tan daha güvenli sorusu gelebilir. Burada windows daha çok kullanıcıya sahip olduğu için zaten geriden başlıyor ama asıl nokta windos’un bir kapalı kutu olmasından kaynaklanıyor olması. Linux açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğu için; bir güvenlik açığı tespit edildiğinde deneyimli kullanıcılar soruna çok hızlı el atabiliyorlar. Kısaca Linux’u tüm dünyadaki yazılımcılar saldırılara karşı korumaya çalışırken Windows sadece Microsot bünyesindeki yazılımcılar tarafından geliştirildiği için; bir açık saptandığında bir kaç kişinin yeteneğiyle bu açıklar giderilmeye çalışılıyor.

Ayrı platformlarda olmasına rağmen başarılı olabilen tek browser aklıma geliyor. Mozilla Firefox. Safari burada PC pazarından daha çok pay almak isteyen Apple firmasının alelacele bir kararı gibi görünüyor. Keşke güvenlik testlerine daha fazla önem verilebilseydi. Bakarsınız bundan 5 sene sonra en popüler tarayıcı olabilir ama Apple’ın çok çalışması gerekiyor.


Bir yanıt yazın