Virüsler Nereden Yayılıyor?

Yeni hazırlanan bir rapora göre, zararlı yazılım üreten sitelerin neredeyse yarısından fazlası 10 adet ağ tarafından barındırılıyor. Bu bilgi, internetteki spam ve kötü niyetli yazılımlardan az sayıdaki birkaç aktörün sorumlu olduğu tezini destekler nitelikte.

StopBadware.org’da yayınlanan raporda Çin’in kötü niyetli yazılım konusunda artan rolü göze çarpıyor. Bahsedilen 10 ağın 6’sı Çin kaynaklı servis sağlayıcıları ve bu servis sağlayıcılar zararlı web sitelerinin %41’ini barındırıyor.

Tabi probleme A.B.D’deki şirketlerin de katkısı var. İçlerinde Google’ın da bulunduğu üç Amerikan şirketinin hizmetleri bu tuzak web sitelerinin %2’sine ev sahipliği yapıyor.

Daha önce de spam karşıtı kuruluş Knujon tarafından yayınlanan başka bir raporda spam sitelerinin %75’inin sadece 10 servis sağlayıcısına bağlı olduğu belirtiliyordu. Rapora göre en tehlikeli üç şirket Çin’deki Xinnet Bei Gong Da Software, BEIJINGNN ve Todaynic.

StopBadware yöneticilerine göre Çin’in bu konudaki payının büyük görünmesinin birkaç sebebi var. Çin’de internet kullanımı büyük bir hızla yaygınlaşıyor. Ayrıca Google arama motoru her geçen yıl daha fazla Çin sunucusunda arama yapıyor. StopBadware bilgilerini Google’dan alıyor olması, araştırmanın sonuçlarının Çin’e odaklanmasında bir etken.

StopBadware’in başkanı Maxim Weinstein, bu bilgilerin kötü niyetli yazılım ve spam ile ilgili sorunları çözmek için internet servis sağlayıcılarıyla ve ilgili şirketlerle bir diyalog başlatmada rol oynayabileceğini belirtiyor.

Kaynak: TÜBİDER


Bir yanıt yazın