Windows Vista Görev Çubuğunda Ses Ayar Düğmesini Göstermek

Windows 98 zamanlarından beri belki de en çok duyduğum soru görev çubuğunda kaybolan ses düğmesinin nasıl geri getirilebileceği ile ilgiliydi. Windows Vista’ya kadar bu sorunun çözümü aynıydı. Yapmanız gereken tek şey Denetim Masasından ses ikonunna tıklayarak ilgili radyo kutusunu işaretlemekti. Geçenlerde Vista kurulu bilgisayarımda aynı sorun başıma geldi. Üstelik hem ses ayarı hem de ağ butonu görev çubuğundan kaybolmuştu. Eski alışkanlıklarıma güvenerek hemen önce denetim masası oradanda ses ayarlarına girdim ve artık Vista altında bu işin eski yöntemlerle yapılmadığını gördüm. Şimdi bu ayarlar görev çubuğu üzerinden daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yapılabilecek bir hale getirilmiş. Bence böylesi çok daha iyi olmuş. Yazıyı daha fazla uzatmadan nasıl yapıldığını size de anlatayım.

İlk önce görev çubuğu üzerinde boş bir yerde farenizin sağ tuşuna tıklayın, açılan menüden Özellikleri seçin.

Görev çubuğu üzerinde sağ tıklıyor ve özellikleri seçiyoruz.

Açılan Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Özellikleri penceresinde soldan üçüncü sırada bulunan Bildirim alanı sekmesine tıklayın.

Bildirim alanı yazan sekmeye tıklıyoruz.

Karşımıza gelen alanda Simgeler ve Sistem simgeleri adı altında iki farklı bölme olduğunu görüyoruz. Alt tarafta yer alan Sistem sekmeleri alanında görev çubuğunun bildirim alanında gösterilecek seçeneklerin sıralandığını göreceksiniz. Bunlar: Saat, Ses Ayarı, Ağ ve Güç seçenekleridir. Eğer bir dizüstü bilgisayar kullanmıyorsanız doğal olarak Güç seçeneğinin kapalı olduğunu farkedeceksiniz. 

Burada görev çubuğunda gösterilecek ya da gösteriilmeyecek öğeleri belirleyebilirsiniz.

Diğer seçeneklerden görünmesini istediklerinizin sol tarafındaki kutucuklara tıklayabilir; gizlemek istediklerinizin de yanındaki işaretleri kaldırabilirsiniz. Şimdilik bu kadar hepinize kolay gelsin.


17 Comments

 • kaan

  15 Mayıs 2009

  arkadaşım çok sağol buna bakarak başka bir işimi hallettim.

 • HayalEt

  15 Mayıs 2009

  Siz de çok sağolun elimden geldiğince birşeyler anlatmaya çalışıyorum

 • ömer

  19 Temmuz 2009

  kardeş ellerine sağlık ma ben bunu denedim buılamadım bana altenatif başka bişey söyleyebilrimsin
  yani demek istediğim açtığımda seçemiyordum ağ var ama seçilmiyor sönük gözüküyo

 • HayalEt

  25 Temmuz 2009

  Öncelikle iki haftadır buralarda değildim geciken cevap için kusura bakmayın. Ne yazık ki buradan bir şey söylemek güç. Eternet kartınızın ya da modeminizin sürücüleriyle bir ilgisi olabilir. Yeniden yüklemeyi önermekten başka bir çözüm gelmiyor aklıma üzgünüm.

 • özlem

  23 Kasım 2009

  aynı sorun bende de yaşanıyor oraya giriyorum ama tıklayamıyorum daha önce bilgisayarı tekrar kapatıp açtığımda tekrar oraya girdiğimde tıklayabilmiştim ama aynı olay yine oldu bunun nedeni ne olabilir acaba bir virüs filan bunu yapıyor olabilir mi?

 • HayalEt

  23 Kasım 2009

  Söylediğiniz gibi virüs gibi zararlı yazılımlardan dolayı da olabilir ancak bir de aygıt yöneticisinden ses kartınıza ait sürücüleri kontrol etmenizi önerebilirim. Eğer aygıt yöneticisinde donanımınızın adını yanında sarı ünlem işareti varsa sürücüleri yeniden yüklemeniz sorunu giderebilir.

 • mert

  14 Haziran 2010

  teşekkürler hayal@  sayende ses ayarıma kavuştum. durup dururken nasıl kayboldu anlamadım.

 • HayalEt

  15 Haziran 2010

  geri dönüş yaptığınız için asıl ben teşekkür ederim

  Windows kullanıyorsanız böyle sürprizlere hazırlıklı olmanız gerekir 🙂

 • ebru

  08 Eylül 2010

  haftalardır bu problemi çözmeye çalışıyordum,çok teşekkürlerr..

 • HayalEt

  13 Eylül 2010

  yardımı olduysa ne mutlu asıl ben teşekkür ederim

 • hacer

  28 Eylül 2010

  merhaba bu sorun benim bilgisayarımda da var göstermiş olduğunuz şekilde düzeltmeye çalıştım ama ağ ve ses düzeyi simgesi pasif durumda onun için üzerinde işlem yapamıyorum.
  çalıştır’a regedit yazıp bir kaç işlem de yaptım ama o da sonuç vermedi.
  başka bir çözüm yolu var mıdır bunun?
  yardımcı olursanız sevinirim.

 • HayalEt

  29 Eylül 2010

  Üzgünüm burada yazdığım çözüm genel bir soruna aitti. Sizinki biraz spesifik gibi duruyor. Aklıma sürücüleri yeniden yüklemenizi önermekten başka bir çare gelmiyor.. Uzaktan ancak bu kadar söyleyebilirim.

 • murat

  18 Ekim 2010

  kardeşim ALLAH senden razı olsun iyiki varsın senin gibi bilinçi insanların bilmiyenleri aydınlatıp yol göstermesi hem ALLAH katında hem kul nazarında çok güzel birşey çok teşekkür ederim ALLAH a emanet ol

 • HayalEt

  18 Ekim 2010

  Teşekkür ederim Allah hepimizden razı olsun

 • marissa

  22 Mart 2012

  bende bildirim alanı yok sadece görev çubuğu ile başlat menüsü var nasıl yapcam yha 🙁

 • marissa

  22 Mart 2012

  bnde bildirim alanı yok sadece görev çubuğu başlat menüsü var nsl ypcm bilgisi olna yorum ypsın

 • HayalEt

  23 Mart 2012

  şu an aklıma bir çözüm gelmiyor uzun zamandır windows 7 kullanıyorum ancak görev çubuğu üzerinde sağ tıklayarak özelliklerden bildirim alanını incelemenizi önerebilirim.

Bir yanıt yazın