AB İklim Değişikliği ile Mücadele İçin BİT Kullanımını Öneriyor

AB Komisyonu iklim değişikliğiyle mücadele ve ekonomiyi düzeltme çabalarının bir parçası olarak, üye ülkeleri ve endüstri kuruluşlarını enerjinin verimli kullanımı için bilgi ve iletişim teknolojilerini (ICT) kullanmaya çağırdı.

Bu teknolojilerin 2020 yılına kadar Avrupa’nın karbon emisyonunu %15 oranında azaltması bekleniyor. ICT sadece fabrikalar, ofisler ve kamusal alanlardaki enerji kullanımını izlemek ve kontrol etmekle kalmıyor; aynı zamanda insanların enerjiyi nasıl kullandıklarını anlamalarına da yardımcı oluyor. 

Bu teknolojilerin kullanımının yaygınlaştırılması insanların ve iş dünyasının günlük işlerini daha enerji verimli gerçekleştirmelerini sağlayacağı ve bunun da AB’nin 2020 iklim değişikliği hedeflerine ulaşmada büyük katkısı olacağı belirtiliyor. 

ICT sektörü Avrupa’daki karbon emisyonunun %2’sinden sorumlu; bunun %1,75’i ICT ürünlerinin kullanımından, geri kalan kısmı ise bunların üretilmesinden kaynaklanıyor. Diğer taraftan ICT ürünlerinin tüm ekonomik sektörlerde ve sosyal hayatta kullanılması Avrupa’da geri kalan %98’lik karbon emisyon oranının azaltılmasını sağlayacak. 

ICT kullanılan sistemler, örneğin; AB’deki binaların enerji kullanımlarını %17 oranında ve ulaştırmadaki karbon emisyonunu %27 oranında azaltabilir. Akıllı sayaçlar da tüketicilere enerji kullanımı ve maliyetiyle ilgili geniş kapsamlı bilgi sağlayabilir. Bazı üye ülkelerdeki denemeler akıllı sayaç kullanımının enerji kullanımını %10’a kadar düşürebileceğini gösteriyor.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Kaynak: TÜSİAD


Bir yanıt yazın