Audacity

Faydalı programlar dizisinde bu yazıda tanıtamak istediğim program “Audacity” adını taşıyor. Üstelik hem Türkçe desteğine sahip hem de ücretsiz…

Program ile ses dosyalarını düzenleyebiliyor ve LameMP3 encoder dosyasını da indirmişseniz projelerinizi mp3 olarak kaydedebilirsiniz. Bir parçanın başındaki ya da sonundaki sesleri kesebilir ya da programın sahip olduğu filtre seçeneklerinin yardımıyla şarkılar üzerinde çeşitli efektler uygulayabilirsiniz. Ancak programın benim için en güzel tarafı ki bunu yapan birçok program var ama ya ücretli oluyorlar ya da ses kaliteleri çok düşük oluyor. Eğer bir stereo ses kablonuz varsa (iki ucuda bildiğimiz kulaklık girişi olan bir kablo en iyi kalite için mümkün olduğunca kısa olsun ve elektronikçilerde bulabilirsiniz.) kasetlerinizi bilgisayara kopyalayarak mp3 formatında dinleyebiliyorsunuz. Bunun için ses kablonuzun bir ucunu kasetçalar ya da walkman cihazının kulaklık kablosuna diğer ucunu da ses kartının line-in girişine takıp (bazı ses kartlarında mikrofon girişine takmak gerekiyor.) kaseti çalmanız yeterli daha sonra herekli düzenlemeleri program vasıtasıyla yapabiliyorsunuz. Böylece eski hatıralarınızı kaybetmemiş oluyorsunuz.

Audacity sedece windows için değil aynı zamanda Linux içinde üretiliyor. Hem Türkçe desteği hem de ücretsiz olması onu benim için üst sıralara taşımayı başardı.

Bu arada hemen söyleyeyim audacity bir açık kaynaklı proje yani kodlarını indiren programcı arkadaşlar yazılım üzerinde diledikleri gibi modifiye yapabilirler.

Programın web sitesine gitmek için tıklayınız.


Bir yanıt yazın