Dünya Bir Katırın Sırtında

;nternetin 56K hatta 33K olduğu zamanlar çok gerilerde kaldı. Artık bağlantı hızlarımızı 4096 sayısıyla ifade edebiliyoruz bunun yanında TTNET’in ilerde fiber optik kabloların ve VDSL teknolojinin hayatımıza gireceğini bildirmesiyle daha da umutlanıyoruz. Eskiden 10 MB büyüklüğünde bir dosyanın indirilme çoğunlukla bir saatin üzerinde yer alırken şimdi 100 MB bir dosya sağlıklı bir bağlantı ile çok kısa bir süre içinde bilgisayarlarımıza inebiliyor.

Yüksek hızda internet bizi sürekli yeni bir şeyler indirmeye zorluyor. Bu koca dünyada hem aradığımızı daha kolay bulmak hem de büyük boyuttaki dosyaları düzgün bir şekilde indirebilmek ve gerektiğinde duraklatıp sonra devam etmek tarayıcıların dışındaki programlarla daha kolay… Ares ya da LimeWire gibi zahmetsiz programlar işleri oldukça kolaylaştırsa da bazı durumlarda indirilen dosyalar arzu edilenlerin dışında farklı veya sahte olabiliyor ya da daha da kötüsü virüslü çıkabiliyor. Bu nedenle hem daha isabetli hem de zararlı kod barındırmayan dosyaların kapısını bize açan eMule daha çok tercih ediliyor.

Gerçi tercih ediliyor edilmesine ama bazı kullanıcılar hemen bu programdan vazgeçebiliyor. Bunun nedeni programın başlangıçta bir kaç ayar yapmadan düzgün çalışmaması eğer uygun portlar erişime açılmazsa düşük ID alıp bekleme sürenizi uzatabilirsiniz.

Yukarıdaki durumlardan dolayı zor durumda kalan arkadaşlara hizmet vermeyi amaçlayan www.emuleturk.com web sayfası ile artık herkes rahatça eMule kullanabilecek. Söz konusu sayfa program hakkında püf noktaların hemen hemen bütün ADSL modem çeşitlerinde port açmaya kadar her şeyi gayet anlaşılır bir dille izah etmiş. Bence bir göz atmanızda fayda var.


Bir yanıt yazın