Türkiye’den Müthiş Bir Güvenlik Yazılımı

Teknolojinin çoğu alanında geri kalmış gibi gözüksek de özellikle son bir kaç yılda elektronik, mikroçip ya da nanoteknoloji alanında hatırı sayılır atılımlar yapıyoruz. Yükselmeye başladığımız alanların biri de yazılım sektörü…

Aslında bu yazıyı “Faydalı Programlar” kategorisi altında yayınlayacaktım ama sonra düşündüm de bu sıradan bir tanıyım yazısı değil övünülecek bir haberdi.

Neyse efendim bazı arkadaşlar su akar türk bakar dememiş ve oturup çalışmışlar Zemana Antilogger diye bir program yazmışlar. Bu program bildiğimiz antivirüs programlarına çok benzese de aslında bir devrim niteliği taşıyacak farklılıklar içeriyor.

Bu farkların en önemlilerinden biri program, bilgisayarınızı savunurken bir virüs imzalarını taşıyan veritabanı yerine yapay zeka olarak tanımlayabileceğimiz (programın geliştiricileri buna sezgisel koruma diyor) bir yöntem kullanıyor. Böylece programı sık sık kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Bu da sık sık güncelleme yapmayı ihmal eden ya da sürekli bir internet bağlantısı olmayanların hoşuna gidecek gibi görünüyor. Bunların yanında programın diğer özelliklerine bakacak olursak:

Anti SSL Logger: Bankacılık ya da alışveriş gibi önemli parasal işlemler gerçekleştirilen siteler müşterilerini korumak için SSL kullanırlar. Hackerler SSL ile şifrelenmiş veriyi kıramadıkları için daha kullanıcının bilgisayarından çıkıp şifrelenmeden verileri çalmaya çalışırlar ancak Zemana ile bu önleniyor ve program sizi böyle bir durumdan haberdar ediyor. Böylece Zemana dünyada bir ilki gerçekleştiriyor.

Anti Key Logger: Hötü niyetli kişiler bilgisayarınıza yükledikleri trojanlar ile klavyenizde yazdığınız şeyleri kaydederek buradan şifrelerinizi öğrenebilirler ancak Zemana artık buna geçit vermiyor.

Anti WebCam Logger: Bilgisayarlara yüklenen trojan yazılımları sizin haberiniz olmadan bağlı webcam aygıtınızı açabilir ve görüntüleri kaydedebilir. Bunun olmaması için yapabileceğiniz iki şey var. Kullanmadığınız zamanlar kameranızın kapağını kapatın ve Zemana AntiLogger kullanın. Unutmadan söyleyelim bu da dünyada bir ilk.

Anti Screen Logger: Kötü niyetli kişiler sadece klavyenizle yazdıklarınızı değil monitördeki görüntüleri de kaydedebilirler. Böylece bir alışveriş sitesinde yazdığınız kredi kartı bilgilerinizi öğrenebilirler. Zemana böyle bir durum olduğunda hemen fark ederek durumu size bildirebiliyor.

Anti ClipBoard Logger: Bilgisayar başında sık sık kopyala yapıştır yapıyorsanız bu programı kullanamanızda fayda var; çünkü kopyalanan veriler panoya aktarılır. Mesela bir foruma üye oluyorsunuz ve şifrenizi bir yerdeki text dosyasından kopyaladığınızda panoya yerleşen bir veriyi başkalarının görmesi sizin için zararlı olabilir.

Prohram hakkında daha detaylı bilgi almak için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. http://www.zemana.com


Bir yanıt yazın