Bilgi Kaybından Korsanlardan Çok Çalışanlar Sorumlu

Yapılan bir araştırmaya göre, “kaybolan” şirket bilgilerinin sadece yüzde 1’i siber korsanlar tarafından elde ediliyor. 

Ponemon Enstitüsü’nün, ABD’de bulunan çeşitli şirketlerdeki bilgi teknolojileri departmanlarının katkısıyla yaptığı araştırmaya göre, ihmalkar kullanıcılar yüzünden birçok şirket bilgisi “kayboluyor”. Söz konusu bilgilerin “kaybında” eski çalışanların da katkısı olduğu belirlendi. 

Raporda geçen “kaybolmak” ifadesi; bilgilerin silinmesi, yer değiştirmesi ya da üçüncü kişilerin eline geçmesini içeriyor. Bunlar arasında kişisel bilgilerin yanı sıra iş kayıtları gibi bilgiler de bulunuyor. Özellikle sosyal güvenlik numarası ve kredi kartı bilgilerinin “kaybedilmesi” tüketiciler açısından büyük tehlike yaratıyor. 

Toplam 1112 IT (bilgi teknolojileri) uzmanı ile yapılan araştırmada, IT uzmanlarının yüzde 79’u en az bir bilgi “kaybı” yaşandığını bildirdi. Araştırma raporuna göre bilgi kayıplarının yüzde 70’den fazlası “ihmalkar”, yüzde 25’den fazlası ise “kötü niyetli” şirket çalışanları dolayısıyla gerçekleşti. 

Araştırmada en dikkat çekici nokta ise bilgi kayıplarına neden olarak gösterilen hacker/siber korsanların bu kayıplarda sadece yüzde 1 oranında sorumlu olması. Araştırmaya göre, dizüstü bilgisayarlar, PDA denilen kişisel el bilgisayarları ve taşınabilir hafıza kartları, bilgi kayıplarını hızlandırıyor. 

Kayıp bilgilerin yüzde 10’u “çok önemli”, yüzde 31’i “önemsiz” ve yüzde 18’i “belirsiz” olarak raporda yer aldı.

Kaynak::: CNN TÜRK


Bir yanıt yazın