CloneDVD ile DVD Kopyalamak

CloneDVD programını zaten daha önce Faydalı Programlar bölümünde anlatmaya çalışmıştım. Bu program sayesinde orjinal DVD filmlerinizin kopyalarını zahmetsizce alabiliyorsunuz. Eeee tabi o kadar para verdiğiniz arşivinizin zamanla ya da aşırı kullanım sonucu okunamaz hale gelmesi çok can sıkıcıdır. Ben şahsen filmlerimi bu programla kopyalar ve seyretmek için hep o kopya DVD lerimi kullanırım. Neyse lafı fazla dolandırmadan bu işlemi nasıl yapacağımıza geçelim

İlk önce programımızı açıyoruz ve aşağıdakine benzer bir ekran bizi karşılıyor.

 

 

Daha sonra sağ alt tarafta yer alan başlat ya da start düğmesinin hemen sol tarafında bulunan ayarlar simgesine tıklıyoruz.

Burada en üstteki liste kutusundan dil olarak Türkçe’yi seçiyoruz. Ardından yakma motoru olarak Nero Burn Engine seçeneğini seçmenizi tavsiye ederim. Eğer kopyalamada sorun yaşarsanız diğer seçenekleri deneyebilirsiniz. Bence nero en iyi seçenek nero diğer motorlarda film seyrederken ileri ya da geri sarınca problemler oluşabiliyor. Diğer ayarları canınızın istediği gibi yapabilirsiniz.

Daha sonra üst tarafta bulunan farklı kopyala bölümünden kaydetmek istediğiniz seçeneüi seçebilirsiniz. Eğer DVD seçeneğini seçerseniz anında DVD diske yazabilirsiniz. Ama ben işi sağlama almak için önce DVD İmajı (ISO) yu seçerek imajını alıp sonra nero ile diske yazıyorum.,

Eğer DVD yi seçerseniz bilgisayarınız zorlandığında medya üzerinde atlama yapabilir ya bir kesinti durumunda medyanız yanabilir. Tavsiyem imaj almanızdan yana olacaktır.

Şayet farklı kopyala alanında DVD değil de imaj seçeneğinde karar kıldıysanız hedef bölümünden imaj dosyasının kaydedileceği yeri seçmeniz gerekecektir.

Daha sonra farklı kopyala alanındaki liste kutusunun yanında kullanacağınız DVD nin kapasitesini seçebilirsiniz. Genelde 4.7 dir. Ancak günümüzde filmler daha güzel görüntüye sahip olmaları için 8.5 GB lik DVD lere basılıyorlar. Eğer sizde de böyle boş bir 8.5 GB kapasiteli disk varsa 8.5 seçebilirsiniz. Yoksa program siz 4.7 seçeneğini işaretlediğiniz takdirde filmin boyutunu kalitesini biraz düşürerek 4.7 ye indirebiliyor.

Filmin boyutunu düşürmek için varsa farklı dil seçenekleri ya da altyazıların kopyalanmamasını seçebiliyorsunuz hatta özel seçenekler gibi menü öğelerinden de feragat edebilirsiniz.

 

Yukarıdaki resimden de görüldüğü gibi Tam disk, Ana film gibi seçeneklere göre kopya alabilirsiniz. Özelleştir seçeneği demin de bahsettiğim gibi altyazı ya da dil seçenekleri arasından istediklerinizi çıkarabilmenize izin veriyor.

Daha sonra başlat düğmesine basıyor ve programın filmimizi kopyalamasını bekliyoruz.

 İşlem bitince program bizi haberdar ediyor.

Artık kopyamızı rahat rahat kullanabilirsiniz. Tabi imnaj almayı seçmişseniz önce imajı nero gibi bir programla DVD ye yazmalısınız.


One Comments

Bir yanıt yazın