Daha Görsel Arama Sonuçları

Gün geçtikçe sitelerin web ortamında kendilerine yer bulması ve tahtlarını sağlamlaştırması zorlaşıyor. Bu durumun ortaya çıkmasında hem site sayıların hızla artması hem de web sitesi yapmanın giderek kolaylaşması ve herkes için erişilebilir olması yatıyor.

Özellikle son zamanlarda popüleritesini artıran WEB 2.0 ve AJAX teknolojisi sayesinde artık sıradan bir sayfa olmak yerine adeta bir uygulama gibi çalışan web sayfalarıyla karşılaşabiliyoruz. Örneğin bir ofis uygulaması ya da grafik işleme ihtiyaçlarımızı web arayüzü ile tarayıcılarımız üzerinden rahatça halledebiliyoruz.

Söz konusu teknolojiler bizlere esnek sayfalar sağladığı gibi daha görsel sayfalar da sunabiliyor. İşte http://search.galaxyit.com sayfasıda bunlardan biri. Çok hoş bir düşünce ile hazırlanmış bu sayfa arama sonuçlarını bize grafiksel olarak gösterebilen bir arama motoru.

Site de sonuçların herbiri bir dörtgenin içinde gösteriliyor. Böylece birbirine bağlı sayfalar daha yakın oluyor. Izgara şeklindeki bu sunuç kullanıcıya sayfa üzerinde daha fazla hakimiyet sunuyor. Dilerseniz yan taraftaki kaydırma çubuğu sayesinde sonuç alanındaki kare sayısını artırarak bir bakışta kaç tane sonuç görmek istediğinize karar verebiliyorsunuz. Arama sonuçları bence tatmin edici ancak Google ile ne kadar rekabet edebilir orasını bilemem


Bir yanıt yazın