Resimi Kenarları Buğulu Çerçeve İçine Almak

Bu dersimizde de Photoshop’ta seçim araçlarını incelemeye devam edeceğiz. Photoshop’ta seçimlerin bir kısmını araç menüsünden yaparken diğer seçim işlemlerimizi de “Select” menüsünden yapıyoruz.

İlk önce örnek bir resim açarak işe başlıyoruz.

Sonra araç kurusundan Eliptical Marquee Tool u seçiyoruz.

Daha sonra resimden bir alanı seçiyoruz. Unutmadan söyleyeyim ben burada elips olarak seçtim ancak siz kare ya da dikdörtgen seçim aracını da kullanabilirsiniz.

 

Select menüsünden sırasıyla Modify ve Feather seçeneklerini seçiyoruz.

Karşımıza aşağıdaki gibi bir diyalog kutusu gelecek.

Şimdilik siz de benim gibi 10 değerini girin. Daha sonra değeri artırmak ve azaltmak suretiyle etkilerini görebilirsiniz. Eğer sayı çok yüksek olursa efekt tüm resiminizi kaplar bu da istediğimiz etkiyi vermez. Çok az olursa o zamanda efektin varlığını anlamakta güçlük çekebiliriz. Bu alana gireceğiniz sayı seçili alanın en ve boy oranlarının büyüklüğüne göre de değişebilir.

Daha sonra Layer menüsünden New > Layer via Copy yolunu izliyoruz.

Bu işlemi yapınca sağ tarafta buluna Layer alanına bir katman daha eklendiğini göreceksiniz.

Yeni eklenen katman hariç resimin orjinali ve varsa diğer katmanların küçük önizlemelerinin yanındaki göz simgesine tıklayınca hem göz simgesi hem de katmanlar görünmez olacaktır. Sedece yeni layer görünür olduğunda efektimiz ortaya çıkacak.

Ya da layer olayına girmeden sol taraftaki Move Tool aracını seçerek File menüsünden New seçeneği ile yeni açacağımız çalışma alanına da taşıyabiliriz.

Yeni tualimizin rengini beyaz yapıp resimi üzerine bindirince sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.


5 Comments

Bir yanıt yazın