Dünyanın Müzik Arşivi Bilgisayarınızda

Birkaç yıl önce internetten 5 MB boyutunda bir dosyayı indirmek için ne kadar beklediğimi düşününce şimdi gelinen noktayı daha iyi anlayabiliyorum. Artık bilgisayarımıza indirmeden online olarak müzik dinleyebiliyoruz ve film seyredebiliyoruz.

Şimdi bahsetmek istediğim site de işte böyle bir site… Gerçi daha önce yine böyle bir siteden şu yazımda bahsetmiştim. ama bu seferki site çok daha fazla yabancı müzik barındırıyor. İlk site Türk müziği açısından zenginken bu da yabancı müzik açısından oldukça tatmin edici.

Bahsetmek istediğim sitenin adresi www.imeem.com. Sayfada sadece müzik değil; video ve resim de arayabiliyorsunuz. Aynı zamanda çoğu özellik için üye olmanıza gerek yok ancak üye olmadığınız takdirde bazı müzikleri dinleyemeyebilirsiniz. Üye olduğunuz takdirde kendinize özel playlist oluşturma imkanı da tanıyan sayfa sayesinde nerede olursanız olun müziklerinize istediğiniz an istediğiniz yerden erişebiliyorsunuz. Playlist müziklerinizi tıpkı bilgisayarda dinler gibi hazırlanmış bir flash tabanlı oynatıcıdan dinleyebiliyorsunuz.

Sitede bazı müzikler 30 saniyelik demolar halinde ve bunları dinleyebilmek için ücret ödemeniz gerekebiliyor. Ancak dert edecek bir şey yok çünkü çoğunlukla o müziğin başka bir kullanıcı tarafından upload edilmiş tam halini bulup dinleyebiliyorsunuz.

Peki bu site bunların dışında nasıl ayakta kalabiliyor. Şarkıdan şarkıya geçerken baazen araya sesli reklam alıyor. Bir de dinlediğiniz müziği ister mp3, ister iTunes formatında size satıyor. Dilerseniz parçayı cep telefonu melodisi şeklinde de alabiliyorsunuz.

Arayüzü gayet şık bir site. Kullanıcılara da bir çok tema sunuyor ve isterseniz siz de kendi temanızı oluşturabiliyorsunuz ve bu olay neredeyse en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş.

Artık parçalarınızı USB bellekte taşımak zorunda kalmayacaksınız. Upload ettiğiniz ve başkaları tarafından upload edilen müzikleri dinleyebilmek için artık size gereken tek şey bir internet bağlantısı…

Aslında burada aklıma gelmeyen bir çok özellik daha var ama eminim siz bunları çok kısa süre içinde keşfedeceksiniz.

http://www.imeem.com


Bir yanıt yazın