Güleriz Ağlanacak Halimize

Geçtiğimiz günlerde Türk Telekom nasıl olduysa ADSL fiyatlarında cazip bir indirim yaptı ve ve bizi 4096 kbps hızla tanıştırdı. Söz konusu indirim için cazip kelimesini kullanmamın amacı olayın gerçekten cazip olduğundan değil ama telekom yaptığı için şaşılacak derecede büyük olmasından kaynaklanmasıdır.

Türkiye’de bu alanda tekel olan bu kurumun bu derece bir indirime gitmesinin sebebini telekom altyapısını kullanan firmaların yaz kampanyasından rahatsız olarak rekabet kurumuna ve dolayısıyla da yargıya baş vurmuş olmaları şeklinde özetleyebiliriz. Sonuçta çıkan yargının durdurma kararıyla birlikte Türk Telekom, hem yeni bir kampanya başlattı hem de kendisinden hizmet aldıkları halde şikayetçi olan firmaları cezalandırmış oldu. Bu bir göz dağı olarak ta algılanabilir.

Sebep ve sonuçları ne olursa olsun şu anki durum en çok biz kullanıcılara yaradı. Böylece dünyanın en pahalı internetlerinden birini biraz daha ucuza kullanabiliyoruz. Fransa bütün sokaklarını 8 megabit ücretsiz wireless ağlarla donatırken (ki Fransızlar bu hızı oldukça düşük buluyorlarmış), Japonya çok cüzi bir ücretle 50 megabit bağlanırken yapılan bu indirime duyduğumuz sevincin etkisi biraz daha azalıyor tabi… Yine de sağolsun telekom bu hizmetin dünyadaki emsalleriyle kıyaslandığında en ucuzlar arasında olduğunu söyleyerek gülmekten karnımıza ağrılar girmesine neden oluyor ve sevincimizin tamamen yok olmasını engelliyor. İlahi telekom.

Gelişen dünyada hemen hemen her sektör doğrudan ya da dolaylı olarak interneti kullanıyor. Biz de kağnı hızıyla dünyaya bağlanıyoruz. Şimdi çoğu insan “ne var ki bu hızda işimi görebiliyorum” diyebilir ancak o insanlar bu hızdan daha yüksek hızların kendilerine neler getirdiğini bilmedikleri için böyle konuşuyorlar. Biz sorunsuz bir download yapmayı yeterli bulurken yurt dışında internetten tv kartı olmadan çok rahat bir şekilde televizyon seyredilebiliyor ki bunların bazıları yüksek çözünürlüklü. İndirmeye gerek kalmadan film seyredilebiliyor ve böylece aradığınız filmi dükkan dükkan sormak zorunda kalmıyorsunuz. Internet üzerinden parasını ödedikten sonra yasal yollardan film, oyun ya da benzeri içeriği satın alabiliyorsunuz. Bu durum bizdeki bu hızlarla üç beş gün sürer. Aynı kargo beklemek gibi bir durum ve işin anındalığı ortadan kayboluyor. Birde kotalı bağlantınız varsa işiniz gerçekten zor.

Anlamsız tekeller ve vergiler yüzünden cep telefonlarında 3. nesil hizmetleri alamıyoruz. Dünya neredeyse 4. nesile geçmek üzere… Umarız aynı durum internettede tekrarlanmaz herkesle aynı koşullara sahip olamazsak gelişen ve modernleşen bir Türkiye’den nasıl söz edilebilir. Maaleset tavşan ile kağlumbağanın yarışı her zaman masallardaki gibi bitmiyor.


Bir yanıt yazın