Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracının Kullanılması

Bildiğiniz gibi Windows Update zaman zaman bilgisayarlarımıza yeni güncellemeler kurar. Bunlar güvenlik yamaları, bazı bileşenlerin üst versiyonları ya da orjinal ürün avantaj bildirimleri olabilir. Birde her ayın ilk (belkide ikinci, tam hatırlayamıyorum şu an) salı günü bilgisayarlarımıza Microsoft Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı Temmuz 2008 gibi o anki tarihe göre güncellenmiş bir yazılım kurulur.

Gördüğüm kadarıyla pek çok kullanıcı bu aracın güncellemeler esnasında kısa bir zaman içinde yapılan bir tarama olduğunu düşünüyor. Oysa söz konusu araç sadece zararlı yazılımları temizlemek için hazırlanmış bir aracın güncellenmesinden ibarettir. Aracın çalışabilmesi için kullanıcı tarafından başlatılması gerekmektedir.

Peki bunu nasıl yapacağız?

Her şeyden önce bu aracı dilediğimiz zaman çalıştırabiliriz yani update ekranında ismini gördükten hemen sonra çalıştıracağız diye bir şey yok ancak eğer araç uzun zamandır güncellenmemişse yeni tehditleri algılayamayabilir.

Öncelikle Başlat menüsünden Çalıştır yazan yere tıklıyoruz. Eğer Vista kullanıyorsanız Başlat menüsünün altındaki arama bölümünü de kullanabilirsiniz ya da ister XP, ister Vista kullanıcısı olun klavyenizdeki Windows+R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır kutusunu açabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemlerden birini yaparak ulaştığınız alandaki ilgili kısıma mrt yazıp ENTER tuşuna basıyoruz. İlgili program aşağıdaki resimde görüldüğü gibi açılacaktır.

Programda da belirtildiği gibi program bir virüsten korunma yazılımının yerini tutmuyor. Bu nedenle siz siz olun bilgisayarınıza bir anti virüs hatta bir internet güvenlik yazılımı kurmayı ihmal etmeyin.

Programın ortasında aracın algılayıp temizleyebildiği yazılımların listesi için bir bağlantı sunuluyor. Dilerseniz buraya tıklayarak aşağıdaki resimdeki gibi listeyi inceleyebilirsiniz.

Programda ileri butonuna basarak aşağıdaki bölüme ulaşıyoruz.

Buradan bize uygun olan tarama tipini seçerek İleri düğmesine basıyoruz. Daha sonra araç taramaya başlayacaktır. Unutmadan söyleyeyim eğer Tam tarama seçeneğini seçerseniz işlem bir kaç saat sürecektir ama bence bunu ayda bir yapmanızda fayda var.


Bir yanıt yazın