Sanal PC Programları

DİKKAT: Aşağıda okuyacağınız yazıdaki adı geçen programları kullanmanız ve / veya işlemleri uygulamanız halinde doğacak her türlü sorunda sorumluluk size aittir. Bunları denemek ve yapmak tamamen sizin kendi riskinizdir.

Bundan bir önceki yazımda Solaris öğrenmeye başladığımı yazmıştım. Tabi kursta öğrendiklerimin kalıcı olması için alıştırmalar yapmam gerekiyordu ve bunun içinde Solaris kurmam gerekiyordu. Şimdi durduk yerde diskimde bir bölüm ayırıp bu işletim sistemini kurmaktansa sanal bir PC kurmak daha cazip geldi. Sanal PC ile yaptığım hataları daha kolay telafi edebilirdim üstelik. Peki ama nedir bu sanal PC

Sanal PC ya da Virtual PC bilgisayarınıza kurduğunuz anda işletim sisteminiz içinde başka bir işletim sistemi çalıştırmanızı sağlayan programlardır. Böylece asıl sisteminizi riske atmamış olursunuz. Daha iyi anlamak için aşağıdaki resime bakabilirsiniz.

Yukarıda da görüldüğü gibi vista kurulu bir sistemde aynı anda XP çalıştırabilirsiniz. Gerçek ve sanal işletim sistemlerini ağ yoluyla birbirine bağlayabilir, tereddüt ettiğiniz sakıncalı uygulamaları sanal makinenizde çalıştırabilirsiniz.

Sanal PC programları, sanal işletim sistemlerine sizin olmasını istediğiniz kadar bellek ayırırlar ve gerçek işlemcinizle çalışırlar. Bu nedenle bilgisayarınızın bunları kaldıracak donanıma sahip olması performanslı bir şekilde çalışabilmeniz için son derece önemlidir. Bunun dışında diğer donanımları (mesela ekran kartı) emule edebilirler. Sanal bilgisayarınızın kurulu olduğu hard diski de makine ayarlarından yaparak ne kadar olmasını istediğinize karar veriyorsunuz ve diskinizden gerekli bölümü ayırabiliyorsunuz. Sanal hard diskiniz bir imaj dosyası şeklinde kullanıldığı için sanal işletim sistemi ve bunun üzerine kurduğunuz tüm programlar sadece bir tek dosyadan ibaret olacaktır. Hem de size dinamik disk özelliği sunulur. Yani diyelim 10 GB bir alan ayırmak istediniz. Dilerseniz program anında 10 GB kapasitesinde bir dosya oluşturur. Dilerseniz de ilk başta birkaç KB boyutunda bir dosya oluşturur ve siz işletim sistemini ve programları yükledikçe diskinizin boyutları büyür.

Bu tür programlar hard diski imaj olarak tuttuğu içinsanal makinede meydana gelecek sorun sadece sanal makineyi etkiler yani sanal makineye bulaşan bir virüs gerçek sisteminizi etkilemez. Böyle bir durumda sanal makineye ait hard disk imajını silerek kurtulabilirsiniz. Eski işletim sistemlerinde çalışan mesela Windows 98 gibi programlarınızı yeniden çalıştırmak, nostalji yapmak ya da Mac, Linux gibi diğer platformlara ait işletim sistemlerini tanımak için bu tür programlardan yararlanabilirsiniz.

Piyasada bu işi yapabilen pek çok program olsa da ben bunlardan 3 tanesinin öne çıktığını düşünüyorum

Microsoft Virtual PC 2007 Benim ilk kullandığım sanal PC programı tabi o zamanlar daha eski sürümü olan 2004’ü kullanıyordum. 2004’ün para ile satılmasına rağmen; Microsoft güzel bir karar ile 2007 sürümünü ücretsiz dağıtmaya karar vermiş. İlk başlayacaklara bu programı öneririm. Kullanması çok basit olan bu programın diğerlerine göre artı bir özelliği de gerektiğinde save komutuyla sanal makineyi kapatıp daha sonra tekrar hızlı bir şekilde açabiliyorsunuz ve böylece sanal işletim sisteminizin boot olmasını beklemiyorsunuz. İşletim sisteminizi bir ay sonra açsanız bile her şey aynen bıraktığınız gibi duruyor.

VirtualBox Sun firması tarafından geliştirilen ve ücretsiz dağıtılan bu yazılımın en büyük artısı Türkçe dil desteğine sahip olması. Özellikle Solaris kuracaklar için bu program tavsiye ediliyor ancak ben kurduğumda masaüstü için pek fazla çözünürlük seçeneği göremedim ancak Türkçe desteği ve küçük boyutu pek çok kişiyi tatmin edecektir.

VMware Workstation Tek bilgisayar için 189 dolar gibi bir ücretle satılan bu program şu ana kadar en memnun kaldığım sanal PC çözümü. Zaten VMware bunun yanında daha pek çok sanallaştırma çözümleri üretiminde uzmanlaşmış bir firma. Hatta sanal server kurup yine sanal clientlerle bağlantı yapabildiğiniz programlar dahi var.

Bu program da diğerleri gibi eklentiler içeriyor yani sanal işletim sisteminin üzerine sürücüler yükleyerek sanal sisteminizi geliştirmenize tıpkı yukarıdaki programlar gibi izin veriyor. Ben size VMware programını tavsiye ediyorum. Solaris’te 1600×1050 çözünürlük kullanmama izin verdi VirtualBox sadece 1024×768 e kadar çıkabildi.

Eğer VMware kullanmak isteyip de para vermek istemiyorsanız önce programın deneme sürümünü indirip sanal makinelerinizi kurun. Daha sonra VMware Player programını indirerek sanal makinelerinizi ücretsiz kullanabilirsiniz. Workstation sanal makineler oluşturmakta kullanılır ve satın alınmamışsa süre sonunda çalışmaz ancak player, workstation ile oluşturulmuş sanal makineleri çalıştırmanıza izin verir sadece sanal makinenizin özelliklerini değiştiremezsiniz. Zaten ilk başta düzgün bir şekilde ram ve hard disk miktarı CD/DVD sürücü ayarlarını yaptıktan sonra bir daha değiştirmenize gerek kalmayacaktır.

En kısa zamanda VMware ile bir sanal makinenin nasıl oluşturulduğunu Nasıl Yapılır? köşesinde anlatacağım.


4 Comments

 • GAZO

  29 Mayıs 2009

  Merhaba gerçekden güzel bir anlatım yaptınız yanlız sorunum şuki bu programların hepsini kurdun denedim ama hata veriyor olmuyor WMvare Workstation indirdim 30 gunluk deneme ile vermişdi ama mahalesef kullanamadım vesselam dicem şuki bana yardımcı olurmusun msn adresim yazmısdım tşkrler paylaşımıznız için by

 • HayalEt

  01 Haziran 2009

  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki nasıl bir hata ile karşılaştığınızı bilmem gerekiyor. Ben genelde WMvare Workstation ile çalışırım. Bu programla hangi aşamada ne gibi bir hata alıyorsunuz. Bir de bu iş için iyi bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bir işletim sistemi içinde diğeri çalışıyor yani PC içinde PC durumu. Bunun için kaliteli bir işlemci RAM ve ekran kartına ve son olarak da yeterli derecede bir disk alanına ihtiyacınız var.

 • munzur

  01 Mart 2010

  merhaba ben kurdum da bu ekranı büyütemiyor muyuz acaba ansys için xp kurdum virtuele ama ekranın büyümesi lazım çalılşabilmem için.

 • HayalEt

  01 Mart 2010

  Hangi programı kurduğunuzu bilemiyorum ama eğer VMware kurmuşsanız tam ekran için Ctrl + Alt + Enter tuşlarına aynı anda basmanız yeterli tabi aynı işlemi ekrandan çıkmak için de yapmanız lazım.

  Yine VNware programının menülerinde bir yerde Install VNware Tools gibi bir seçenek olması lazım. Sanal işletim sisteminiz açıldıktan sonra bu seçeneğe basarsanız. sanal sisteminize bazı eklentiler kurulacak ve sanal sisteminiz daha performanslı ve özellikli olacak. Böylece sanal sisteminizin çözünürlüğünü de istediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz.

Bir yanıt yazın