Servis Sağlayıcılar Korsana Karşı Birleşti

İngiltere’de 6 büyük internet servis sağlayıcısı firmanın kendi aralarında korsan müzik paylaşımını engellemek için centilmenlik anlaşması imzaladıkları belirtildi.

Hükümetin bu konudaki hazırlıklarını destekleme kararı alan ve bunu bir protokol haline getiren 6 büyük internet sağlayıcısının, yasadışı müzik dosyası kullanımını engellemek için birlikte çalışacakları açıklandı.

Çalışmanın ilk aşamasının söz konusu internet sağlayıcısı firmalar tarafından yasadışı müzik dosyası paylaştıkları tespit edilen müşterilerine “uyarı mektupları göndermesi” olacağı bildirildi. Mektuplarda firmaların müşterilerine “telif” hakkı bulunan eserlerin yasadışı müzik dosyası olarak internet üzerinden paylaşılmasının “hukuk dışı” olduğunu hatırlatacakları kaydedildi.

Bundan sonra yasal müzik dosyası paylaşım hizmetleri geliştirme yolunda adım atacakları belirtilen söz konusu servis sağlayıcısı firmaların, bu konuda yapılan anlaşmayı yakın zamanda resmen ilan edecekleri belirtiliyor.

6 internet sağlayıcısının imza koydukları centilmenlik anlaşmasının ana hatlarının İngiltere’de iş hayatı ve ticaretin denetimini yapan Department for Business, Enterprise & Regulatory Reform (BERR) tarafından hazırlandığı kaydedildi.

Bu arada hükümetin de korsan müzik kullanımının engellenmesi için yeni yasal düzenlemeler yapmak üzere çeşitli sektörlerin temsilcileriyle danışmalarda bulunmaya başladığı da belirtildi.

Kaynak: TÜBİDER


Bir yanıt yazın