USB 3.0 ve Internet Explorer 8 Geliyor

Büyük umutlarla piyasaya gözlerini açan explorer 7 faciasından sonra microsoft 8. sürümü çok kısa süre içinde kullanıma açacağını duyurdu uzun zaman bizi 6 numaraya muhtaç eden firma çok kısa zaman içinde 2 yeni sürüm çıkarmış olacak

Explorer 8 de iyileştirilmiş CSS ve Ajax desteklerinden bahsediliyor ayrıca Plug-In desteğinin olacağı das vurgulanıyor. Bizde umarız öyle olur diyoruz ve ekliyoruz bir daha 7 numara gibi hantal bir sürüm istemiyoruz.

Bir diğer gelişme de USB tarafında yaşanıyor hayatımızı inanılmaz derecede kolaylaştıran USB teknolojisinin 3. sürümü 2008 yılına yetiştirilmeye çalışılıyor.

Bunun için Intel aralarında HP, NEC, NXPSemiconductors ve Texas Instruments firmalarınında bulunduğu bir toplantıda USB 3.0 Promoter Group topluluğunu kurdu.

USB 3.0 ile 5 Gbit/s hızı yakalanacak. Buda saniyede 640 MB veri transferi anlamına geliyor. Bu hız USB 1.1 de saniyede 12 Mbit (1.5 MB), daha yeni olan USB 2.0 da ise 480 Mbit (60 MB) şeklindeydi. Bu hızlarla karşılaştırılınca USB 3.0 10 kat daha fazla bir hıza sahip. Buda devrim niteliğinde bir değişiklik anlamına geliyor.

USB 3.0 versiyonu 2.0 da olduğu gibi “Tak- Çalıştır” özelliğinde olacak ve USB 2.0 ile uyumlu olacak. USB 3.0 da bakır kablolar yerine fiberoptik kablolar kullanılacak. Bu şekilde hem yüksek hız elde edilmiş hemde düşük güç tüketimi sağlanmış olacak


Bir yanıt yazın