Vista Başlat Menüsünde Bilgisayarı Kapat Seçeneğini Göstermek

Windows Vista kullananlar bilirler… Daha önceki işletim sistemlerinde olduğu gibi başlat menüsünün hemen altında bir bilgisayarı kapatma düğmesi bulunmuyor. Bunun yerine menünün altında ilgili seçeneklerin yanında küçük bir ok ikonuna tıklayarak açılan menüden Bilgisayarı Kapat seçeneği seçilebiliyor. Başlat menüsünde varsayılan olarak Uyku Modu seçeneği gelir.

Bu durumu değiştirmek ve başlat menüsünün altında bilgisayarı kapatma seçeneğini görüntülemek aslında çok basit. Aşağıdaki talimatları izlemek yeterli.

Öncelikle Denetim Masası‘na gidiyoruz. Burada eğer görünüm Denetim Masası Giriş olarak ayarlı ise Klasik Görünüm olarak değiştiriyoruz.

Şimdi karşımıza gelen seçeneklerden Güç Seçenekleri‘ne tıklıyoruz.

Eğer yukarıdaki yol size uzun geldiyse aynı yere ulaşmanın bir başka yolu daha var.

Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayarak Kişiselleştirme seçeneğini seçin. Açılan pencereden Ekran Koruyucu seçeneğini seçin. Açılan kutudan Güç ayarlarını değiştir… yazan alana tıklayın.

Hangi yolu denerseniz deyin sonunda Güç Seçeneklerine ulaşmış olacaksınız.

Güç seçeneklerinde Dengeli, Güç tasarrufu ve yüksek performans olmak üzere ön tanımlı profillerin olduğu bir ekranla karşılaşacaksınız. Burada sizin kullandığınız işaretli profilin altında yer alan Plan ayarlarını değiştir ifadesine tıklıyoruz. Şimdi karşımıza yeni seçeneklerin olduğu bir ekran geldi. Buradan da gelişmiş güç ayarlarını değiştir yazan ifadeye tıklıyoruz. Bunu yapınca karşımıza bir güç seçenekleri kutusu çıkıyor.

Kutudaki Güç düğmeleri ve kapak seçeneğinin yanındaki artı işaretli kutucuğa tıklayarak alt seçeneklere ulaşıyoruz. Açılan seçeneklerden en altta bulunan Başlat menüsü güç düğmesinin yanındaki artı işaretli kutucuğa tıklıyoruz. Alt tarafta Ayar adı altında bir bölme açılacak. Burada Uyku yazan alana tıklayınca açılacak olan menüden Kapat seçeneğini seçiyoruz.

Artık başlat menüsünde uyku modu yerine bilgisayarı kapat düğmesi gözükecektir.

 


4 Comments

 • Mesut KIŞLA

  19 Ocak 2010

  Elininize sağlık, Çok güzel Anlatmıssınız  😉

 • HayalEt

  19 Ocak 2010

  Teşekkür ederim elimizden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyoruz.

 • Gokhan GUR

  24 Haziran 2011

  hakkaten güzel bir makale oldu, google dan arattım cümle yazdım, ilk siz çıktınız, babama ve anneme kullandırdığım laptop da hep kapatırken zorlanırdık, şimdi daha kolay oldu, hiç combobox u kullanmadan babam kapatabiliyor… 🙂
  saygılar… 😉

 • HayalEt

  27 Haziran 2011

  Yardımcı olabildiysem ne nutlu

Bir yanıt yazın