Flash’ta Animasyonları Tersine Çevirmek

Geçenlerde Adobe Flash CS3’te bir animasyon hazırlamıştım. Sonra animasyonun başlangıç hareketinin sonunda da tersten oynamasını istediler. Bu şekilde animasyon loop olarak bırakıldığında yani sürekli kendini tekrarladığında hoş bir bütünlük ortaya çıkacaktı.

Normalde tersine çevirmem istenen animasyon dönen ya da büyüyen bir şekil olsaydı hiç sorun olmayacaktı aynısının tersini el ile de yapabilirdim ancak komplike bir hareketi ters çevirmek biraz uğraştırıcıydı. Ben de yüce Google’ a sordum ancak aldığım cevaplar pek tatmin edici değildi. Ya bunu bir buton yardımıyla yaptırmaktan bahsediliyordu ya da script yazılması öneriliyordu. Fakat bu iş bu kadar zor olmamalıydı. Belki de ben bulamamışımdır.

Neyse… Baktım böyle olmayacak daldım Flash’ın menülerine sonunda kendi göbeğimi kendim kestim. Belki ilerde bazı arkadaşlara da lazım olur diye buraya yazıyorum.

İlk önce aşağıdaki resimdeki gibi tersine çevirmek istediğimiz animasyonun bulunduğu katmandaki (Layer) Frame’leri seçiyoruz.

 

İlgili fame’leri seçerken sondan başa doğru yani sağdan sola doğru seçerseniz işiniz daha kolay olacaktır. Çünkü diğer türlü seçim yapmak yerine frame alanlarını ilgili Layer üzerinde kaydırabilirsiniz. Bu da zaman aralığının bozulmasına neden olacaktır.

Daha sonra seçili Frame’lerin üzerinde sağ tuşa tıklıyoruz ve açılan menüden “Reverse Frames” seçeneğini seçiyoruz.

Eğer bu işlemi yapmadan önce ilgili katmanın bir kopyasını alırsanız ve işlemi bundan sonra yaparsanız elinizde animasyonun hem ters hem de düz hali olur.

Hepinize kolay gelsin.


Bir yanıt yazın