Photoshop’ta Resimin Bir Parçasını Kesmek

Daha önceki yazımda Photoshop’ta seçim araçlarına yüzeysel olarak değinmiştim. Bu yazımda da seçim araçlarıyla bağlantılı olarak resimin bir bölgesini seçerek kesmeyi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle kesmek istediğimiz resimi açıyoruz.

Daha sonra sol tarafta bulunan araç kutusundan “Crop” aracını seçiyoruz. Eğer araç çubuğu gözükmüyorsa klavyenizdeki TAB tuşuna basın veya üst tarafta yer alan menüden window  seçeneğine tıklayın ve açılan menüde en altta yer alan Tools seçeneğini etkinleştirin.

Crop seçeneğini seçtikten sonra fare imlecinizin bu işaret doğrultusunda değiştiğini göreceksiniz. Farenizi resimin seçmek istediğiniz bir noktasına götürün ve sol tuşa basarak elinizi kaldırmadan diğer ucuna doğru sürükleyin. Böylece dikdörtgen şeklinde bir alanı seçmiş olacaksınız. Eğer yapacağınız seçimin tüm kenarlarının eşit yani kare olmasını istiyorsanız. sürükleme işlemini yaparken bir yandan da klavyenizdeki SHIFT tuşuna basılı tutmayı unutmayın. Bu işlemi tamamlayınca farkedeceğiniz gibi seçimimiz içine dahil olan aynı kalırken diğer alanlar Photoshop tarafından daha koyu bir renge dönüştürülecektir.

Bu ekran bize seçimimizi gösterir. Eğer seçimden memnun kalmazsanız ESC tuşuna basarak yeniden seçim yapabilirsiniz. Seçim alanı arzu ettiğiniz gibiyse ENTER tuşuna basarak onaylayabilirsiniz. Photoshop seçiminiz dışında kalan alanları atacak resim boyutunu seçiminize göre ayarlayacaktır.

Gördüğünüz gibi sinematik bir resimimiz oldu.

Photoshop’un en sevdiğim taraflarından birisi bir çok şeyi yapmak için size farklı alternatifler sunması ki böylece bazı durumlarda bir yolla yapamadığınız işlemleri diğer bir yöntemle zahmetsizce yapabiliyorsunuz.

İlk derste yazdığım araç kutusunun sol üst tarafında bulunan dikdörtgen seçim aracını (Rectangular Marquee Tool) seçiyoruz. Eğer buradaki şekil yuvarlak ya da bir çizgi ise butonun üzerine sol fare tuşu ile biraz basıp bekleyince alt seçenekler çıkacak ve dikdörtgeni seçebileceğiz.

Dikdörtgen seçim aracı ile resimde istediğimiz alanı seçiyoruz. Eğer kare bir seçim yapmak istiyorsak SHIFT tuşuna basılı tutmamız gerekiyor.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Photoshop seçim alanını belirtecektir. Daha sonra Image menüsünden Crop yazan seçeneği seçiyoruz. Eski sürümlerde bu seçenek yanlış hatırlamıyorsam “Crop Image” diye geçiyordu.

Program isteğimiz doğrultusunda resimi kesecektir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.


Bir yanıt yazın