Tüketici Numara Taşınabilirliğinden Habersiz

Avea’nın pazarı ve tüketici ihtiyaçlarını takip etmek amacıyla düzenli olarak gerçekleştirdiği Pazar araştırmalarının Nisan 2008 ayağı sonuçlandı. Araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 92’si, Numara Taşınabilirliği’nin kapsamını bilmiyor.

Avea tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen GSM pazar araştırmasına göre, tüketicilerin yüzde 92’si, Numara Taşınabilirliği kapsamında sahip oldukları numarayı, operatör kodu dahil değiştirmeden diledikleri operatörden hizmet alabileceklerini bilmiyor. Avea’dan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, tüm operatör kullanıcılarının içinde bulunduğu 1.787 kişi ile yapılan araştırmaya göre tüketicilerin Numara Taşınabilirliği konusunda tam olarak bilgi sahibi olmadığı kaydedildi.
 
Kasım 2008’de hayata geçirilecek olan ‘Numara Taşınabilirliği’ uygulamasının tüketiciler arasında bilinirliğinin ölçülmesi amacıyla Avea tarafından yapılan araştırmada Numara Taşınabilirliğinin ne olduğunu bildiğini söyleyenlerin oranının yüzde 8 olarak kaydedildiği aktarılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
 
“Numara Taşınabilirliğini bildiğini belirten, katılımcıların yüzde 65’i uygulamanın tanımını doğru yaparken, numarasının değişmeyeceğini ancak başındaki kodun değişeceğini düşünenlerin oranı yüzde 35 olarak kaydedildi. Bu çerçevede, Numara Taşınabilirliği uygulamasını doğru bilenlerin oranı tüm GSM aboneleri içinde yüzde 5 olarak tespit edildi.
 
‘Uygun konuşma fiyatları’ ve ‘sunulan uygun fiyatlı tarifeleri’ tüketiciler tarafından numaralarını taşımada öncelik verecekleri iki konu olarak belirtildi. Tüketicilerin operatör değiştirirken dikkate alacakları diğer unsurlar ise; ‘kapsama alanı’, ‘iletişim kalitesi, ‘uygun SMS ücretleri’ ve ‘güvenilirlik’ oldu.
 
Avea, fiyat avantajları ve sunulan servisleri göz önünde bulundurarak abonelerin numaralarının başındaki kodu ile birlikte, tercih ettikleri operatöre taşıyabilmeleri anlamına gelen Numara Taşınabilirliği’nin etkin bir şekilde uygulanması konusunda çalışmalarına devam ediyor. Numara Taşınabilirliği sayesinde, tüketiciler Kasım 2008’de diledikleri operatörden hizmet alabilecek, sahip oldukları numarayı değiştirmek zorunda olmadan, tercih ettikleri hizmeti ve fiyatları sunan operatörü özgürce seçebilecekler. Tüm GSM kullanıcıları Numara Taşınabilirliği hakkında detaylı bilgiye 444 1 500 nolu Avea Müşteri Hizmetleri’nden veya www.avea.com.tr adresinden ulaşabilirler.”

Kaynak: Dünya


Bir yanıt yazın