Windows Vista’da Kurulu Güncelleştirmeleri Kaldırmak

Sürekli artan güvenlik açıkları ve dafa fazla işlevsellik sağlama adına sağolsun Microsoft sürekli yeni güncelleştirmeler yayınlıyor ve biz bunları şayet bilgisayarımızı ayarlamışsak zahmetsizce sistemimize kuruyoruz. Hatta bilgisayar çoğu zaman otomatik bir şekilde kuruyor ve bizim ruhumuz bile duymuyor. Ancak ben bilgisayarım ne zaman yeni güncelleştirmelerin bulunduğuna dair uyarı verse hemen yükle tuşuna basmam. Önce Kullanılabilir güncelleştirmeleri görüntüle diyerek aradan bazılarını elerim. Güvenlik için olmayanların pek çoğu ihtiyaç duymadığım şeylerdir genelde…

Dün akşam da yine istediğim güncellemeleri seçtim ve yükle dedim. Bu güncelleştirmeler arasında işteki bilgisayarımda kullandığım Internet Explorer 8 de vardı ve artık evde de kullanmamın zamanı gelmişti.

Güncellemeler yapıldı ve bilgisayar yeniden başladı. Sonra explorer simgesine tıkladım. Bir de baktım ki sistem İngilizce explorer yüklemiş. İşteki bilgisayarımda böyle bir şey olmamıştı. Sistem geri yüklemeyi çalıştırdım. Bir kaç tane geri yükleme noktası vardı topu topu… Hepsini denedim ama hiçbiri işe yaramadı. Hep geri yüklemenin başarısız olduğuna dair hata mesajları aldım.

O zaman ben de kendim yüklerim dedim. Microsoft’un sayfasından Türkçe explorer indirdim. Yüklemek için tıklayınca Bilgisayarınızda daha yeni bir sürüm olduğu için yükleme gerçekleşmeyecek gibi bir şeyler söyledi. Acayip sinirlendim.

Son çare olarak güncelleştirmeleri kaldırma yoluna gittim. Sonunda bu şekilde hallettim ve bir süre daha explorer 7’yi kullanacağım galiba. Şimdi nasıl yapıldığını size de göstereyim. Aslında çok basit. Denetim masası yolunu takip edip Programlar ve Özellikler simgesine tıklıyoruz yani eski deyimle Program Ekle/Kaldır’ı açıyoruz.

resim

Daha sonra resimde de görüldüğü gibi  sol tarafta bulunan Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle yazısına tıklıyoruz. Böylece bilgisayarımızda yüklü olan güncelleştirmelerin sıralandığı pencereye ulaşabiliyoruz. Buradan istediğimiz güncelleştirmeyi tıpkı bir program kaldırır gibi üstüne tıklayarak yukarıdaki kaldır düğmesine basarak kaldırabiliriz.

resim

Tabi ben bu resimleri işteki bilgisayarımdan aldım. Burada dikkatimi bir şey çekti. Güncelleştirmeler arasında hem explorer 8 hem de explorer TR dil paketi var. Belki de böylece explorer 8 üstüne bu paketi yükleyerek sorunu çözebilirim eğer üşenmez de denersem yine burada yazarım. Şimdilik bu kadar hoşçakalın.


6 Comments

 • mert

  09 Ekim 2009

  arkadasım bende yenı bısı gelmıstı yukledım yıne mıcrosoft un buda lan nası bişiyse ekle/kaldır da o belgenın üstüne geldigimde kaldır simgesi görünmüyor silemiyorum :S

 • HayalEt

  10 Ekim 2009

  Bu gibi durumlarda sistem geri yüklemeyi de kullanabilirsiniz. Başlat menüsünde donatıların altındaki sistem araçları menüsünden erişilebilir.

 • tahtinveliahti

  23 Mart 2010

  mrb.  vista da  bende       IDT – Audio – IDT High Definition Audio CODEC    guncellestırmesını yaptım. ama seslerde bozukluk olustu. kaldırmak ıstıyorum. ama bulamıyorum.guncellestırme gecmısınde gorunuyor..  yuklu guncellestırmelere gırıyorum kaldırmak ıcın. gorunmuyor.

 • HayalEt

  25 Mart 2010

  Bu gibi surumlarda sistem geri yüklemeyi kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek te aygıt yöneticisindeki önceki sürücüye geri dön gibi bir şey vardı yanlış hatırlamıyorsam ordan da yapabilirsiniz.

 • adsız

  02 Ocak 2011

  windows live messenger 2011 güncelleştirmeleri geldi ama  güncelleştirmeleri kaldır da yüklediğim 2011 msn yok o güncelleştirmeyi nasıl kaldırabilirim.. lütfen yardım edinizz..

 • HayalEt

  03 Ocak 2011

  Messenger kullanmadığım için önerebileceğim sadece iki yöntem var. Birincisi messenger’ı kaldırıp yeniden istediğiniz sürümü yüklemek ya da ikincisi sistem geri yükleme özelliğini kullanarak sistemi güncellemeden önceki bir tarihe almak. Bunları yaparken önce sistem geri yükleme ile sistemin o anki durumunun bir yedeğini almayı unutmayın.

Bir yanıt yazın